top of page
Orchid

מילון מונחים

א
אירידיולוגיה

אלרגיה

אמנוריאה

ADD\ADHD

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות אוADHD נקראת בקיצור הפרעת קשב היא הפרעה הנובעת מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים המרכזית. תסמיני הליבה של הפרעת קשב הם: קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. עם זאת, לא כל התסמינים חייבים להופיע כדי לענות על הקריטריונים של אבחנת הפרעת קשב. ADDהוא מונח ששימש בעבר לתיאור הפרעת קשב ללא היפראקטיביות.
הפרעת קשב היא תופעה שכיחה, המוערכת בכ-5%-10% מהאוכלוסייה. עקב טבעה ההתפתחותי, ברוב המקרים היא באה לידי ביטוי לראשונה בילדות, אך היא אינה חולפת עם ההתבגרות ומלווה את האדם לאורך חייו הבוגרים, בנוסף, הפרעת קשב מאופיינת בתחלואה נלווית משמעותית, כך שלעתים קרובות קיים יותר ממקור אחד הגורם לתסמינים; איתור או שלילה של מקורות נוספים לתסמינים נעשה במסגרת תהליך אבחון הפרעת קשב ומסייע להתאים את הטיפול לכל אדם באופן אישי.
הפרעת קשב יכולה לבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים. היא עלולה להפריע בלמידה, בעבודה, ביחסים בין אישיים ועוד. אף על פי שהתפקוד האקדמי עלול להיפגע בעקבות הפרעת קשב, היא אינה מוגדרת על ידי המדריך האבחוני כלקות למידה. זאת משום שהתפקוד בתחום זה לא בהכרח מושפע מהפרעת הקשב ומשום שהיא יכולה לפגוע גם בתחומים שאינם אקדמיים. כמו כן, אין קשר בין המנגנונים העומדים בבסיס לקות הלמידה דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה לבין אלו של הפרעת קשב‏. עם זאת, יש המכלילים גם מיומנויות הקשבה כתחומי למידה שנפגעים בלקות למידה‏, ולפיכך הם כוללים בהגדרת לקויות הלמידה גם קשיים כגון הפרעת קשב‏.

Als - ניוון שרירים

Als - ניוון שרירים ידועה גם בכינוי מחלת לו גריג, על שם שחקן הבייסבול שלקה בה בשנות ה-30 של המאה ה-20, או בתור מחלת העצבים המוטוריים. היא מחלה ניוונית הפוגעת בתאי מערכת העצבים המרכזית וההיקפית הקשורים לתנועה. מחלה זו היא חשוכת מרפא כיוון שמקורה לא ידוע.
ALS הינה מחלה ניוונית מתקדמת ופטאלית, כאשר רוב החולים נפטרים כתוצאה מסיבוכים של כשל ריאתי ודלקת ריאות. בדרך כלל, תוחלת החיים מרגע אבחון המחלה היא בין שנתיים לשלוש שנים. כ-10% מהלוקים ב-ALS נותרים בחיים לאחר 10 שנים מפרוץ המחלה. הפיזיקאי הידוע סטיבן הוקינג חולה ב-ALS כבר כ-45 שנים.

Rebirthing

בעברית לידה מחדש - נשימה מודעת לגוף, נפש, חשיבה ורוח - הוא שמה של טכניקת נשימה חוויתית לשחרור עוצמתי, התפתחות אישית וגדילה רוחנית, שינוי והנאה! שם זה מבטא גישה לחיים ותפישת-עולם. הרעיון העומד מאחורי הגישה הוא שעם כל שאיפת אויר חדשה, יש לנו הזדמנות לנשום במודעות נשימה מלאה ומשוחררת וליהנות מיותר מרץ, כוחות מחודשים, יצירתיות, שמחת ואושר.

Yin yang

המושג יין - ויאנג בסינית מסורתית מגיע במקורו בפילוסופיה הסינית העתיקה והמטפיזיקה, המתאר את שני הכוחות המנוגדים הקדמונים אך משלימים המצויים בכל הדברים ביקום.
ליין והיאנג משמעויות רבות ורחבות. במשמעותם הפשוטה יאנג פירושו "הצד המואר של ההר", וכך הוא מתקשר ליום ולפעילויות יותר אקטיביות, לעומתו היין פירושו "הצד המוצל של ההר" וכך הוא מתקשר ללילה קיפאון. ניתן להשוות את היין והיאנג לגרף על ישר.
זוג תהליכים זה, קרוב לוודאי, מתקשר לדת החקלאית ולטאואיזם. היין והיאנג מהווים אחד מהעקרונות הבסיסים של הרפואה הסינית המסורתית. יין ויאנג הם תיאור של ניגודים משלימים ולא דבר מוחלט, מושלם או טהור. כל הפרדה חותכת בין שני תיאורים נוגדים אלה של יין ויאנג יביא לאיבוד התנועה בין השניים וכך לאיבוד היצירה, לידה וחיים. כוחות בטבע ברובם ניתנים לחלוקה של מרכיבים המציינים את מצב היין והיאנג שלהם, ובדרך כלל שני אלה נמצאים בתנועה ולא במצב מקובע ומוחלט.

אבנים חמות

עיסוי המבוסס על יכולתה הטרמית של האבן לאגור ולשמר חום. העיסוי הוא בעזרת אבנים מחוממות והנחתם על מוקדים ספציפיים.
החום מרחיב את כלי הדם ולכן משפר את זרימת הדם.

אטופיק דרמטיטיס/ אסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס (Atopic Dermatitis) זוהי מחלת עור הידועה בשמה העממי "אסטמה של העור", זאת מכיוון שרב הילדים החולים במחלה יש גם אסטמה, נזלת אלרגית ודלקות עיניים אלרגיות. לאטופיק דרמטיטיס קיים קשר גנטי. המחלה שכיחה מאוד בילדים ונוטה לעבור בצורה ספונטנית בגיל הבגרות. הביטוי של המחלה הוא עור יבש מגרד ואדום בעיקר יופיע מתחת לברכיים ובמרפקים. ישנן תקופות טובות יותר ותקופות פחות טובות. בשל הגרד הילדים נוטים לגרד חזק מאוד ואף לפצוע עצמם דבר המחמיר את הגרד.
כאשר הילד מתלונן שגרד "משגע אותו" מומלץ בחום לתת תפיחות קלות על מקום הגרד, דבר אשר ירגיע את הגרד וייתן תחושה של גירוד ללא לגרד. דבר נוסף שאפשר לעשות הוא לטחון קוואקר ולסנן אותו במים ולהשתמש במים שסיננתם למריחה והרגעה של העור.

אירידיולוגיה

שיטה נאטורופאתית המאבחנת בעיות רפואיות בכל הגוף על ידי צפיה בקשתית העין מכיוון שקשתית העין הינה חלק עדין ורגיש מאודכל שינוי שמתרחשים בגופנו, בא לידי ביטוי בצורה מסויימת בקשתית. באמצעות האירידיולוגיה ניתן לאבחן מגוון של בעיות רפואיות עוד בטרם הן נתנו את אותותיהן הפיסיים בגוף.

אלרגיה

אלרגיה היא תגובה חיסונית לא צפויה ולא רצויה של הגוף לחומרים, שבדרך כלל אינם מעוררי מחלות. בשעה שתגובה חיסונית כנגד פתוגנים (גורמים מעוררי מחלות) נחשבת לדבר חיובי, שבזכותו אנו נשארים בריאים רוב הזמן, הרי שאלרגיה הינה "תקלה" במערכת החיסון, ומהווה תופעה שלילית. כ-12%-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מאלרגיה כזו או אחרת. לנטייה לאלרגיה קיים מרכיב תורשתי מובהק.
מלבד אלרגיה, קיימות תופעות אחרות של רגישות או אי סבילות, כמו למשל רגישות לפול עקב חסר באנזים ( G6PD הנפוצה בעיקר בקרב יוצאי כורדיסטן וצפון עיראק) או אי סבילות לסוכר החלב. תופעות אלו אינן קשורות במערכת החיסון ולכן אינן אלרגיות.

אמנוריאה

המונח אַל-וֶסֶת מתייחס לאחד מהמצבים הבאים: מצב שבו כתוצאה מסיבה כלשהי, לא מתחיל כלל המחזור החודשי ועימו הוסת; מצב שבו הווסת מפסיקה לאחר שהייתה סדירה; או מצב שבו קיימים פחות מ-9 מחזורים בשנה. יש להבחין בין אל-וסת ראשוני לבין אל-וסת שניוני:
אל-וסת ראשוני הוא מצב שבו נערה אינה מקבלת את המחזור החודשי עד גיל 15 (בנוכחות סימני מין משניים כמו גדילת שדיים או הופעת שיעור בבית השחי או איבר המין) או היעדר מחזור עד גיל 13 בהיעדר סימני מין משניים.
אל-וסת שניוני הוא מצב שבו אישה עם מחזורים סדירים מפסיקה לקבל את המחזור החודשי במשך שישה חודשים לפחות.

אמפיזמה

אמפיזמה או נפחת היא מחלה השייכת לקבוצת המחלות החסימתיות הכרוניות והבלתי הפיכות (COPD) של דרכי הנשימה התחתונות הנוצרות כתוצאה מעישון כבד וזיהום אוויר. במחלת הנפחת מתרחש הרס של דפנות הנאדיות המאפשרות חילוף גזים יעיל בין חלל הנאדיות לדם ואובדן האלסטיות שלהן. במצב פיזי תקין, כאשר אנו שואפים אוויר, הנאדיות מתמלאות ומתאפשר פעפוע של חמצן ופחמן דו-חמצני בין הנאדיות לזרם הדם. אצל חולי נפחת, הנאדיות אמנם מתרחבות, אבל כתוצאה מהמחלה סה"כ הנאדיות שמשתתפות בשחלוף הגזים קטן. נפחת קשה גורמת קוצר נשימה, ולעתים מובילה לאי-ספיקה נשימתית ו/או לאי-ספיקת לב.

אנגינה

פירוש המילה אנגינה בלטינית הוא חנק. ניתן לסווג את האנגינה למספר סוגים שונים בתכלית, אך לרוב כאשר אומרים אנגינה מתכוונים לדלקת השקדים.

אנורקסיה

הפרעת אכילה שגורמת לאיבוד משקל קיצוני ואפילו למוות. ההפרעה מתפרצת בעקבות הפחד מהשמנה ודימוי גופני מעוות. אנורקסיה משויכת לקבוצת מחלות הנפש, ונחשבת למסוכנת במיוחד בגלל שיעור התמותה הגובה יחסית (5% מכלל המקרים). הרפואה מבדילה בין שני סוגים עיקריים של המחלה: המגביל- תפיסת הגוף של החולים מעוות, למרות רזונם הם רואים את עצמם כשמנים ולכן צמים ומרבים בפעילות גופנית. הבולמוסי- החולים שוקעים במעגל של הרס-עצמי, הם נתקפים בבולמוס אכילה וצורכים כמות גדולה מאוד, בזמן קצר. בסיום הבולמוס הם "מפצים" את עצמם על הנזק באמצעות הקאה מכוונת, נטילת משלשלים, ופעילות גופנית מוגזמת.
הרפואה הסינית מטפל בתופעה באמצעות דיקור המחזק את האיברים שנפגעו מהצומות הארוכים, ובנוסף תורם לתחושת הרוגע שהכרחית למטופל בשלבי ההחלמה. עם זאת הטיפול המומלץ הוא דווקא פסיכולוגי-מתמשך.

אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה היא קבוצת תרכובות אורגניות הגורמות למותם או להפסקת גדילתם של חיידקים. רוב האנטיביוטיקה מיוצרת באופן טבעי על ידי פטריות, חיידקים ויצורים אחרים. בעבר התייחס המונח לחומרים טבעיים בלבד; כיום קיימות גם אנטיביוטיקה סינתטיות, מלאכותיות.

אנמיה של חוסר ברזל

מצב בו ריכוז ההמוגלובין בדם הפריפרי נמוך מהנורמה, זוהי המחלה הנפוצה ביותר הקיימת במחלות הדם.
דם פריפרי: הדם הנמצא בכלי הדם
המוגלובין חלבון שאחראי על קשירה של חמצן לכדורית הדם האדומה. בלב ההמוגלובין ישנה מולקולת ברזל אשר מאפשרת את קשירת החמצן ונשיאתו בדם, לכן חסר בברזל יכול להוביל לאנמיה. מדד תקין בבדיקת דם הוא נע בין 12-18 בגברים, ובין 11-16 בנשים.
סיבות לאנמיה
1. איבוד דם.
2. חוסר יצור
3. מוות והרס מוגבר של הכדורית הדם האדומה.
הביטוי של אנמיה על רק חסר בהמוגלובין יתבטא בחולשה עייפות, חיוורון. כדי לשפר ספיגה של ברזל מומלץ לאכול בשר אדום וירקות בדרך כלל ירקות ירוקים יחד עם טיפת לימון. חומציותו של הלימון משפרת את יכולת הספיגה של ברזל בזכות ויטמיןc אשר נמצא בו בשפע.

אנמיה של חוסר ב-B12

B-12 וחומצה פולית הם שני ויטמינים החשובים ליצירה של ה-DNA. משתיהן מיוצר הגרעין של ה-DNA, לכן ביצור גרעין התא, בכדורית דם אדמה, צריכים את ויטמינים אלו. החסר יתבטא בבעיה של התפתחות של הגרעין, וכן הרבה פעמיים יראו כדוריות דם אדומות מוגדלות. חסר של ויטמינים אלו יתבטא בעייפות, חולשה, ירידה ממשקל, כאבים בלשון או בפה. במצבים חמרים של חסר B-12 הדבר יכול להוביל גם לבעיות פסיכולוגיות ונפשיות.
הסיבות העיקריות לחסר ויטמין אלו הם:
1. תזונה לקויה.
2. אי ספיגה.
כדי לבדוק עם יש חסרים, נעשה בדיקת דם שתתבצע לאחר צום של כ-12 שעות

אסטמה

מחלה כרונית דלקתית של דרכי הנשימה שמאופיינת בתגובת יתר של דרכי הנשימה לגירויים שונים. הגירוי יותר מצב בו יש כיווץ בדרכי הנשימה אשר מקשה על הוצאת אוויר והאדם ירגיש תחושה של חנק. אסטמה היא מחלה התקפית ולא תמיד יודע הסיבה להתקף. אסטמה אינה מחלה שהורגת אך היא מחלה שהלוקים בה מאוד סובלים ממינה. ישנם מעט סיבות לאסטמה אשר מגבירות את הסיכוי להתקף:
1. סטרס.
2. פעילות גופנית - בזמן הפעילות הגופנית הסמפונות מתרחבות ולכן אין שום בעיה של נשימה, אך ברגע שהסובלים מאסטמה מסיימים את הפעילות הסמפונות מתכווצות דבר המקשה על יכולת הנשימה והוצאת האוויר. אין צורך להימנע מספורט חשוב לציין שמרק ספיץ שחיין אגדי אשר זכה ב-7 מדליות זהב אולימפיות היה אסטמטי קשה.
3. חשיפה סביבתית: זיהום אוויר, עשן סיגריות ועוד.
4. חשיפה לקור ויובש.
הטיפול לרוב הוא טיפול במשאפי ונטולין. הונטולין מכיל סטרואיד אשר מדכא פעולה של תאים בריאות וכך מרחיב את הספונות בריאה.

אפילפסיה

ליקוי נוירולוגי כרוני שכיח המאופיין על ידי התקפים. התקפים אלה הם סימנים חולפים ו/או סימפטומים של פעילות נוירולוגית מופרזת במוח. בערך ל- 50 מיליון אנשים ברחבי העולם יש אפילפסיה וכמעט 90% מאנשים אלה חיים במדינות מתפתחות. אפילפסיה צפויה לקרות יותר לילדים צעירים, או אנשים מעל גיל 65. עם זאת היא יכולה לקרות בכל גיל. התקפים אפילפטיים עלולים להתרחש אצל חולים מחלימים מניתוחי מוח.
אפילפסיה היא, בדרך כלל, נשלטת אך אי אפשר לרפא אותה בטיפול תרופתי. ניתן לשקול ניתוח במקרים קשים. עם זאת, מעל 30% מהאנשים שיש להם אפילפסיה ההתקפים לא נשלטים אצלם למרות הטיפול התרופתי הטוב ביותר. לא כל הסינדרומים (מגוון התסמינים) הם לכל החיים - כמה צורות של אפילפסיה מוגבלות לשלבים מסוימים בילדות. יש להבין אפילפסיה לא כליקוי אחד כי אם כתסמונת בעלת מגוון רחב של סימפטומים. אבל כולם כרוכים בפעילות חשמלית אפיזודית לא נורמלית, מופרזת ומסונכרנת במידה יתירה מהרגיל במוח.

אקזמה

מחלת עור נפוצה שנגרמת עקב רגישות אלרגית, וגורמת לתחושת גירוי, ואדמומיות בעור. לעיתים מופיעה האקזמה בציפורנים, היא לא גורמת לנזקים קשים אבל מאוד לריפוי. הרפואה האלטרנטיבית מסבירה את התופעה בביטוי לכעסים שהודחקו וסטרס, ברגישות לכימיקלים שונים, כשל המערכת החיסונית.

אקנה

אקנה- פצעי בגרות
בעיית עור נפוצה בקרב בני הנוער והמתבגרים, הבעיה פוגעת בנשים וגברים כאחד. המחלה מתבטאת כדלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיקי השערה. בשל חסימה של בלוטות החלב בזקיקי השערה מתפתחת דלקת. חיידקים המגיעים לאזור זקיק השערה מעוררים את מערכת החיסון, שיוצרת תגובה דלקתית. בעקבות הדלקת נוצרים אדמומיות וקשקשת באזור הנגוע. אקנה משתנה בביטויו בין אדם לאדם, חלק יכול לפתח דלקת חריפה ובחלק עלולה להיווצר דלקת קלה בלבד. ישנו קשר הורמונאלי ישיר לאקנה, מכאן ככל שעוברים את גיל העשרה ההורמונים "מתיישבים" והאקנה פוחת ואף נעלם לגמרי בבוגרים.

 

ישנה שאלה נפוצה שתמיד עולה בהקשר לאקנה "האם יש לאקנה קשר ישיר למזונות?" כיום, במחקרים רפואיים לא נמצא קשר ישיר לאקנה ותזונה, אך ידוע שכן יש קשר הורמונאלי מהפני ש-75% מהנשים מדווחות על החמרה של האקנה ופצעי הבגרות בזמן הווסת.

ארטריטיס - דלקת פרקים

דלקת פרקים או בשמה הלטיני "ארטריטיס" הינה דלקת אשר יכולה לפגוע בברכיים, בפרקים של כף היד, או בחלק מעמוד השדרה. הסוגים הנפוצים ביותר של דלקת מפרקים הם:
דלקת פרקים ניוונית, ובשמה הלטיני אוסטאוארתריטיס.
דלקת פרקים שגרונית, ובשמה הלטיני ראומטויד ארתריטיס.

בלוטת התריס

בלוטת התריס (בלוטת התירואיד), הנקראת גם בלוטת המגן, היא בלוטה השייכת למערכת האנדוקרינית ומפרישה הורמונים, שהחשובים שבהם הם תירוקסין ותריודוטירונין, המשפיעים על קצב המטבוליזם בגוף. תפקידם לקבוע את קצב המטבוליזם הכללי של הגוף, והם משפיעים על קצב הגדילה והתפקוד של מערכות רבות בגוף. יוד הוא מרכיב חיוני של שני ההורמונים. הורמון שלישי שמייצרת בלוטת התריס הוא הקלציטונין, שלו תפקיד חשוב במשק הסידן. הוא מווסת את רמת הסידן בדם. הוא מונע שחרור סידן מהעצם ובכך מפחית את רמת הסידן בדם. הבעיות הנפוצות ביותר בבלוטת התריס הן תת-פעילות בלוטת התריס ויתר פעילות בלוטת התריס.

גואה-שה

גואה-שה
משמעות המילה "גואה" הוא לקרצף, לשפשף או לסחוט ולמצות.
משמעות המילה "שה" היא רעלן או חול.

גואה שה היא טכניקת ריפוי סינית עתיקה בת אלפי שנים. השיטה העתיקה מעודדת העלאת או קידום הצ'י, האנרגיה החיונית הביו חשמלית, יוצרת סירקולציה של דם ומרחיקה חום רעיל, דם שאינו זורם היטב או תקוע והנעת נוזל לימפטי.

גידול סרטני

סרטן הוא שם כללי למחלות שונות, שבהן מספר תאים בגוף מתחלקים בצורה בלתי מבוקרת, ומאבדים זכר לתאי האב מהם נוצרו. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר (ניאופלזיה) ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודד למקומות אחרים בגוף ויוצר גרורות.

גלי תטא

מקצב חשמלי במוח. מקצב זה הינו אחד מכמה מיני צורות גלי מוח המקושרים למגוון מצבי שינה וערות. תדירותם נעה בין 4Hz ל- 8Hz ומערבת פעילות של נרחבת של המוח בו זמנית. מקצבי תטא נצפים בילדים ערניים מתחת לגיל 13. פעילות תטא יכולה אף להיות מובחנת במבוגרים במהלך מצבי שינה מסוימים, ובמצבי ריכוז דומם, כמו מדיטציה. מקצבים אלו משויכים לניווט מרחבי וצורות מסוימות של זיכרון ולמידה. באותה מידה הם יכולים להופיע במקרים של נזק מוחי. פעילות בתדר תטא מופגנת גם במהלך משימות זיכרון לטווח הקצר. יש המציעים כי הם משקפים את המצב "המחובר"; מצב של מוכנות לעיבוד המידע המתקבל במוח.

דיכאון

הדיכאון מוגדר כהפרעת מצב רוח נפוצה. דיכאון מאופיין בסימפטומים כדוגמת חוסר אושר, הערכה עצמית נמוכה ותחושת ייאוש. כולם חשים דיכאון, ברמה כזו או אחרת, מידי פעם אך אם זהו דיכאון המתמשך פרק זמן ארוך, זו בהחלט בעיה שכדאי וחשוב לטפל בה.

דיסמנוריאה

דיסמנוריאה היא תופעה של כאבי הבטן התחתונה והאגן בעת הווסת או מספר ימים לפניה, בעיקר כאבים חמורים המשבשים את אורח החיים התקין. דיסמנוריאה מופיעה לעתים עם מנורגיה, דימום יתר. תסמינים נלווים לדיסמנוריאה כוללים כאבי ראש, בחילות והקאה, שלשול, עייפות כרונית וכאבים באזור הגב התחתון והירכיים.

דיקור

הדיקור הוא טכניקת טיפול אינטגראלית של שיטות ריפוי שמקורן במזרח אסיה, בראשן הרפואה הסינית, על מכלול האסכולות המגוונות שבה.

העיקרון הטיפולי בדיקור, הוא גירוי נקודת דיקור באמצעות מחט דקיקה. נקודות הדיקור קשורות בקשר ישיר לרשת של תעלות אנרגטיות (מרדיאנים) המכילות בתוכן אנרגיית חיים שנקראת "צ'י" בסינית, ("קי" ביפנית).

נקודות דיקור אלו קשורות בקשר ישיר לא רק לערוץ האנרגטי על גביו היא מצויה אלא גם לאיבר או לפונקציה ספציפית: לב ,כבד ,כליות , קיבה ועוד. לכל נקודת דיקור יש השפעה פיסיולוגית ואנרגטית שונה, לכן בטיפול זה יבחר המטפל את הנקודות הרלוונטיות לסימפטום והמחלה הספציפית של המטופל.

דיקור סיני

צורה של רפואה אלטרנטיבית, שמקורה בסין, המתבססת על דקירת המטופל במחטים דקות במיוחד בנקודות ספציפיות בגוף. העוסים בתחום זה גורסים כי הדיקור מסייע בהקלת כאבים, מונע ומסייע בטיפול במגוון רחב של תחלואות, מחזק באופן ניכר את המערכת החיסונית ועוד.

דיקור קוסמטי

דיקור קוסמטי - או אקופונקטורה קוסמטית. טיפול לחידוש הנעורים ולהחייאת עור הפנים ללא צורך בניתוחים או הזרקות של כימיקאלים. טכניקות טיפוליות, שמנים, צמחי מרפא ושיטות נוספות של דיקור סיני, על מנת לטשטש את סימני ההזדקנות של העור באמצעים טבעיים, המבוססים על חוכמתה של הרפואה הסינית העתיקה. במהלך הטיפול מוחדרות מחטים דקות אל נקודות דיקור היוצרות שינויים כימיים, ביולוגיים והורמונליים בגוף ועל ידי כך בעצם מטפלות בבעיות רפואיות שונות ומקילות על כאבים.

דיקור קרקפת \ דיקור ראש

YNSA - yamamoto new scalp acupuncture
היא שיטת דיקור קרקפת חדשה על שמו של דר' טושיקטסו ימאמוטו. רופא יפני, שחשף לעולם את שיטתו, לפני 37 שנה.
מאז ועד היום דר' טושיקטסו ימאמוטו מפתח את שיטת דיקור הקרקפת ומרחיב אותה לנקודות נוספות.
נקודות דיקור הקרקפת משקפות אזורים שונים בגוף, דיקור נקודות אלו מטפל למעשה באזורים אחרים בגוף כגון: גב, צוואר, אגן וכ"ו..
השיטה נמצאה יעילה מאוד לטיפול בבעיות ומחלות כגון: אירוע מוחי, פרקינסון, טרשת נפוצה ובעיות כאב.

דלקת

דלקת זו בעצם אחד מסממני מלחמתו של הגוף נגד פציעות, גירויים וכנגד זיהומים שונים בגוף כמו חיידקים, פטריות או וירוסים. הסימפטומים של דלקת הם אדמומיות, נפיחות, חום וכאב.

דלקת בדרכי השתן

שלפוחית השתן מצופה ברירית המגנה עליה מפגיעה. בעקבות פלישה חיידקים מסוג E-קולי תתכן תגובה דלקתית של הרירית. התסמינים לדלקת בדרכי השתן כוללים: הליכה לשירותים לעיתים קרובות מאוד, תחושת צריבה בזמן מתן שתן, שינויים בצבע השתן וריחו. נשים סובלות מדלקת בדרכי השתן יותר מגברים, אבל במקרה שלהן המחלה קלה בדרך-כלל וטיפול מתאים מונע סיבוכים. אצל גברים המחלה יכולה להופיע בצורה חריפה והטיפול בה עלול להיות מורכב.
זיהוי הדלקת הוא באמצעות בדיקת שתן, ותרבית שתן. הטיפול בדרך-כלל אנטיביוטי, ונמשך בין שלושה ימים לשלושה שבועות במקרים של דלקת חריפה. אחוז מסוים מכלל החולים יהפכו לחולים כרוניים (אלו שסובלים מהדלקת לפחות ארבע פעמים בשנה או יותר). המידה והכאבים מלווים בחום, יתכן שהדלקת התפשטה לכליות, והטיפול חייב להיות מיידי!
הרפואה הסינית מצביעה על עודפי ליחה ולחות כגורמים להיווצרות הדלקת, ועל בעיות בטחול ובכבד. אורך חיים לא נינוח, צריכת סוכרים מוגברת, והדחקת רגשות נחשבים לגורמים שפוגעים בזרימת הצ'י. בניגוד לרפואה המערבית שנותנת מענה לבעיות רק אחרי שאלו התעוררו, הרפואה הסינית גודלת במניעה מראש. המטפל ברפואה סינית יאבחן את המטופל ,ימליץ על תזונה מתאימה וטיפול בצמחים סיניים.
*חשוב לציין כי נשים רבות צורכות "מיץ חמוציות" כטיפול מונע, החמוציות אכן יהפכו את השתן לחומצי יותר וימנעו את התפתחות החיידקים. אבל המיץ (בעיקר בגרסתו התעשייתי) הוא ממותק ולכן יעיל הרבה פחות (כאמור צריכה מוגברת של סוכרים, מגבירה את התפתחות הדלקת). לכן מומלץ להחליף את מיץ החמוציות בתוספי-תזונה.

דלקת גרון

דלקת גרון היכולה לכלול גם דלקת של השקדים. דלקת גרון נגיפית נגרמת על-ידי מגוון רחב של נגיפים ומתבטאת בתחושת צריבה בגרון, נזלת ושיעול. דלקת הגרון נובעת מכמה גורמים אך בדרך כלל נגרמת על ידי חיידק הסטרפטוקוק, ומתבטאת בתסמינים מוכרים כמו קושי בעת בליעה, חום,כאבי גרון, כאבי שרירים וכאבי ראש.

דלקת פרקים

הסיבות לדלקת מגוונות מאוד, החל ביציבה וכלה במחלות שונות. תסמיני דלקת פרקים הם כאבים, מגבלת תנועה, תשישות, ועוד. ניתן לזהות את הדלקת בבדיקות דם, נפיחות או חום, והטיפול בה משלב פיזיותרפיה, ותרופות אנטי-דלקתיות.
הרפואה הסינית מנסה לבחון מדוע הגוף לא מסוגל להתמודד עם המחלה?, האחת הסיבות הנפוצות היא לקות במערכת האנרגטית. רוח, קור ולחות נחשבים לגורמים שעלולים לגרום לדלקת פרקים, האבחון מתייחס לסגנון החיים (מחסור בפעילות גופנית, תזונה, לחץ), מאפייני האישיות והתנהגויות אופייניות.
הרפואה הסינית מציעה טיפול באמצעות שיאצו ,טווינה, ודיקור שיכולים לשפר מאוד את איכות החיים של המטופלים.

דלקת ריאות

מצב שבו מזהם חודר לדרכי הנשימה התחתנות (נאדיות = מקום בו מתבצע תהליך חילוף החמצן ופחמן דו חמצני בתוך הריאות עם הדם), החיידק מתרבה ויוצר תהליך דלקתי, התהליך יוצר סוג של בצקת בריאות והתרבות של נוזלים, דבר אשר יפרעה מאוד לנשימה עצמה ולחילוף בין החמצן לפחמן דו חמצני בגוף.

דרמה רולר

דרמה רולר הינו מכשיר קוסמטי קטן הבנוי מידית וגלגלת מיקרו מחטים באורכים של 0.2 מ"מ - 0.3 מ"מ בהתאם ליישומים השונים. הטיפול בדרמה רולר מעורר את העור ליצור עצמי של קולגן ואלסטין, החומרים החיוניים ביותר לבניית נפח רקמת העור ולמיצוק העור. הטיפול בדרמה רולר יוצר אלפי תעלות מיקרוסקופיות על פני העור ומסייע בהחדרת חומרי לחות והזנה. יעיל מאוד בטיפול להעלמת חטטים של עור הפנים לאחר אקנה (פצעי בגרות).

הילינג

פירוש המילה הוא "ריפוי" ומהווה שם כולל למגוון טכניקות ריפוי המבוססות על עבודה אנרגטית.

בכל השיטות של הילינג, משמש המטפל כמתווך בין הרובד האנרגטי של המטופל לבין גופו הפיסי.

המטולוגיה (Hematology)

 תחום ברפואה העוסק במערכת תאי הדם,באיברים ורקמות מייצרים אותם, במנגנון קרישת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתהליכי ייצור תאי מערכת הדם ומערכת הלימפה, תפקודם ומחלותיהם. רוב תאי הדם נוצרים במוח העצם, פרט ללימפוציטים אשר נוצרים במקומות אחרים. קרישת הדם הינה מורכבת ביותר והיא כוללת מספר רב של תהליכים המתרחשים במקביל.

המיפלגיה (Hemiplegia)

נכות בצד אחד של הגוף: יד, רגל וגב באותו הצד. שיתוק חצי גוף. שיתוק של צד אחד של הגוף. בדרך-כלל תנועות הפנים והזרוע נפגעות בצורה חמורה יותר מאלה של הרגל. השיתוק נגרם בגלל מחלה בהמיספרה הנגדית במוח.

העור

העור הוא מעטפת גופם של בעלי חיים. העור בבני אדם, אשר מכסה כמעט את כל שטחו של הגוף ותופס 15% ממשקלו, הינו האיבר הגדול ביותר בגוף. העור משתייך למערכת הכסות, אשר כוללת גם את השיער, בלוטות זיעה ואיברי החישה השונים שמצויים בעור. בנוסף מהווה העור חלק ממערכת החיסון. העור משתייך למערכת החיסון המולדת; פירוש הדבר הוא שהגנתו בפני זיהומים כימיקלים מזיקים אינה ספציפית, אלא כללית, ונעשית ללא הבחנה. עוביו של העור משתנה בחלקי הגוף השונים. בכפות הרגליים, למשל, יכול עוביו להגיע לסנטימטר אחד, ואילו באזור המצח קטן עוביו ממילימטר.

מערכת העור מווסתת את טמפרטורת הגוף. פליטת חום הגוף נעשית על ידי נידוף הזיעה המופרשת מבלוטות בעור וע"י התרחבות הנימיות וכלי הדם שטחיים. כמו כן, השומן וכלי הדם הנמצאים בשכבות התחתונות של העור משמשים כמבודדי חום, ועוזרים לשמירת חום הגוף בסביבות קרות. אמצעי נוסף להתמודדות עם קור הן שערות הגוף. בסביבות קרות מזדקרות השערות, לוכדות בתוכן אוויר ומסייעות בשמירה על חום הגוף. העור מונע התייבשות של רקמות הגוף באמצעות בידוד הנוזל החוץ-תאי. העור משמש כאיבר תחושה חשוב. הוא מאבחן תחושת חום, קור, מגע עדין, לחץ וכאב. העור משמש מאגר לחומרי מזון, כגון שומן, מים ומלחים וכן המקום בו מיוצר ונאגר ויטמין D.

מבנה העור והרכבו שונים בחלקי הגוף שונים. העור נחלק באופן כללי לשלוש שכבות:
עילית העור (אפידרמיס) מורכבת מרבדים צפופים של תאי אפיתל פעילים, שכל הזמן מתרבים ומתלכדים לרקמת קרטין. עובייה כמעט ואינו עולה על 0.2 מילימטר. בין תאי עילית העור פזורים מלנוציטים, המשווים לעור את גוונו. בעילית העור אין כלי דם ועצבים. עילית העור מורכבת משתי שכבות, שכבה מתקרנת ושכבת הנביטה.
העור (דרמיס) קשה וגמיש. הוא עשוי רקמת חיבור מוצקה שבה יש סיבים גמישים, ובהם שפע של עצבים וכלי דם, המעבירים גירויי חום, קור, כאב, מגע ולחץ.


השכבה התת-עורית (היפודרמיס) עשויה רקמת חיבור רופפת ורקמת שומן. היא מחברת את העור עם הרקמות שמתחתיו ומשמשת לבידוד ולשמירת חום הגוף. עוביה של ההיפודרמיס משתנה: ממילימטרים אחדים אצל אדם רזה ועד לסנטימטרים רבים אצל אדם שמן.

צבע העור נקבע על ידי כמותו וסוגו של הפיגמנט מלנין בעור. בממוצע, לגברים עור כהה מעט יותר מאשר לנשים. הכמות והסוג של המלנין בעור נקבעים על ידי שישה גנים, הפועלים בדומיננטיות חלקית. כל גן מגיע במספר אללים, והתוצאה היא גיוון רב בצבעי העור. שומות ונמשים נגרמים על ידי הצטברות של מלנין.

הצטננות

דלקת שכיחה של דרכי הנשימה הנגרמת ע"י נגיפים וירליים. תסמיני המחלה כוללים: כאבי גרון וראש, ליחה, התעטשויות, שיעולים ונזלת. המחלה מועברת מאדם לאדם וחולפת ברוב המקרים כעבור שבוע. סיכויי ההדבקה עולים ככול שמערכת החיסון חלשה יותר, (זו גם הסיבה שילדים נוטים להדבק יותר ממבוגרים).

הרפואה הסינית מתייחסת להצטננות כהתגברות של לחות חמה בגוף, הנוזלים נתקעים וגורמים לתחושת כובד וכאב,הבאה לידי ביטוי בנזלת, וליחה. הטיפול המומלץ להצטננות הוא דיקור שיחזק את המערכת החיסון, וייבש את הלחות.

הרפס זוסטר

הרפס זוסטר או שלבקת חוגרת, היא דלקת מקומית ומכאיבה של עצב הנגרמת על ידי זיהום נגיפי. הגורם לדלקת זו הוא נגיף  המשתייך למשפחת נגיפי ההרפס וגורם גם למחלת אבעבועות הרוח. אדם אשר נחשף בעבר לנגיף אבעבועות הרוח ופיתח כנגדו נוגדנים, נושא את הנגיף רדום בגופו. הנגיף מתרכז בתוך תאי עצב של העצבים התחושתיים שלאורך חוט השדרה. במצבים של חולשת המערכת החיסונית (בקשישים, בחולים במחלות קשות, בנוטלים תרופות המדכאות חיסון ועוד), עלול הנגיף הרדום לתקוף שנית (פעולה המכונה שפעול. שלבקת חוגרת היא למעשה ההתפרצות השנייה של נגיף אבעבועות הרוח הרדום.
סיבת פעילותו המחודשת של הנגיף אינה ידועה. הנגיפים המופעלים מחדש, מתפשטים לאורך העצב התחושתי היוצא מתוך חוט השדרה. .על כן, המחלה היא אזורית, מוגבלת לתחום הפיזור של אותו עצב בלבד.

התקף חרדה

התקף חרדה/ הפרעת פאניקה
זהו שם כולל לתופעה שמתאפיינת במספר דברים.
א. התקף פאניקה. מתאפיין בהתקפי חרדה מרוכזים - התקף הוא אירוע אקוטי עם רמת חרדה מאוד מרוכזת עם סימפטומים קליניים ברורים. נמשך מספר דקות מ-10 דקות עד שעה.
ב. התדירות משתנה מאדם לאדם.
ג. בדר"כ הפרעה כרונית שנוטה לחזור על עצמה.
ד. בעיקר אצל צעירים, פי 2 אצל נשים מאשר גברים.
ה. לעיתים מלווה באגרופוביה (פחד ממקומות פתוחים).
הפרעה זו יכולה להתבטא ב:
1. מתח שרירים מוגבר.
2. דפיקות לב מעוצות וחזקות.
3. הסמקה או הזעה.
4. קשיים בבליעה.
5. נטייה לשלשול.
6. נשימות עמוקות.
7. כאבים בחזה.
8. גרד.
9. צמרמורות.
10. רעד.
11. אי שקט
בכדי לאבחן התקף חרדה כרוני מומלץ לגשת לפסיכיאטר או לרופא המשפחה לשם יעוץ והכוונה. ישנם מספר קריטריונים שיגדירו זאת וגם צריך לשלול כל מחלה אחרת.

ויטמין A

ויטמין A או הוא ויטמין החיוני לראיית לילה ולתפקוד העור והרקמות הריריות המצפות את מערכת העיכול ומערכת השתן. ויטמין A תורם גם לתפקוד מערכת הרבייה ומעורב בתהליכי הגדילה של הגוף.
ויטמין A הוא כוהל מסוג בטא-קורטן אשר הופך בגוף לוויטמין .A הוויטמין נמצא כבד, חמאה, גזר,בטטות, שמנת, חלמון ביצה, שמן דגים ועוד. בטא-קרוטן מקנה צבע כתום עז לפירות ולירקות רבים, אך נמצא גם בירקות ירוקים: כרוב, תרד ועוד.
רגישות מוגברת לאור, עיוורון לילה, התייבשות הרקמות הריריות והעור ובמקרים קיצוניים - עיכובים בגדילה - עשויים לרמז על חוסר בוויטמין A.

ויטמין B12

ויטמין B12 הוא סדרה של תרכובות החיוניות לייצור DNA בתאים. יצירת תאי דם על ידי מוח העצם תלויה במיוחד בוויטמין זה. כמו כן, הוא נחוץ מאוד למערכת העצבים.
ויטמין זה נוצר אך ורק על ידי חיידקים, ומהם מגיע לגופם של בעלי החיים. מקורות לוויטמין - מוצרים מן החי: בשר בעיקר בכבד בקר, דגים, ביצים,מוצרי חלב,רכיכות, סרטנאים, צדפות ומספר מיני חרקים. מקורות לא מהחי: טבליות מציצה B12, דגני בוקר וחטיפים מועשרים, מוצרי סויה מועשרים, שמרים מועשרים ועוד.
מחסור בוויטמין B12 נגרם בדרך כלל ממחלות הפוגעות בכושר הספיגה של הוויטמין או מתזונה לקויה. מחסור זה עלול להוביל לאנמיה,לתופעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות, לשכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי דם, ולנשים בהריון - שכיחות גבוהה להיווצרות פגמים מולדים אצל הילוד, ובעיקר פגמים בתעלה העצבית, ושיעור גבוה של הפלות טבעיות.

ויטמין B6

ויטמין B6 הוא שם נוסף לתרכובות פירידוקסין ופירידוקסאמין. בכבד האדם ויטמנים אלה מפורקים לחומרים המזרזים תגובות של חומצות אמינו בתאי הגוף. ויטמין B6 מסייע בחילוף החומרים של החלבון, בייצור תאי דם אדומים ופעילות העצבים. נמצא בחומוס, אורז, תפוח אדמה, עגבנייה, בשר, דגים, ביצים, קטניות, אגוזים, בננות, נבטים ושמרים. מחסור בוויטמין B6 עלול לגרום לאנמיה, עייפות והפרעות נוירולוגיות.

ויטמין D

ויטמין D הוא קבוצה של חמש תרכובות אורגניות מסיסות בשמן המסייעות להומיאוסטזיס של משק הסידן ומשק הזרחן בגוף האדם. כמו כן, יש לו השפעה מהותית על תפקידים רבים אחרים.
תאי העור מסוגלים לייצר ויטמין D עם חשיפה לאור השמש. חשיפה של דקות מעטות לאור שמש חזק פעמיים בשבוע מביאה להפקת כל הוויטמיןD הדרוש למשך היום, ואף למעלה מכך, ללא צורך בצריכה נוספת במזון. חשיפה לאור השמש יעילה רק כשהעור נחשף לקרינה על-סגולה (UV)מסוג UVB.
ויטמין D נמצא באופן טבעי במזונות מועטים בלבד: בשמן דגים, בדגים עתירי-שומן (סלמון, סרדינים, צלופחים) ובמידה פחותה בביצים ובכבד עוף.

ויטמין K

ויטמין K הוא שם כולל למספר תרכובות אורגניות ארומאטיות המשמשות כוויטמינים. ויטמין K נחוץ לאדם לתהליכי קרישת הדם, לבניין העצמות ולבניית כלי הדם.
חיידקים מסוימים מסוגלים לסנתז ויטמין K. המקור העיקרי לוויטמין K אצל בעלי חיים הוא חיידקים השוכנים במעי שלהם ואשר מייצרים את הוויטמין. בחיידקים עצמם משמש הוויטמין כנשא אלקטרונים בתהליך הנשימה התאית.
ויטמין K מעורב בעיבוד של מספר חלבונים חיוניים. באופן ספציפי משתתף הוויטמין הוספה של, COOH לאחת מ-20 חומצות האמינו העיקריות המרכיבות את החלבונים. דבר המסייעה בקשירת יוני סידן. נכון להיום ידועים 14 חלבונים הזקוקים לויטמין K והם משתתפים בתהליכי קרישת הדם ומצויים בטסיות הדם, בבניין עצמות ובבניית כלי דם. ויטמין K חיוני לתהליכים פיזיולוגיים אלו.
ויטמין K נפוץ בעיקר בירקות ירוקים (תרד, ברוקולי, חסה) וכן בתפוחי אדמה, בסויה, בתה ירוק, במוצרי חלב, בביצים, בפטריות ובבשר. הצריכה היומית המומלצת של ויטמין K לאדם בן 25 נעה בין 65 ל-120 מיקרוגרם. בניגוד לרוב הוויטמינים האחרים ניתן לצרוך ויטמין K ללא הגבלה וללא תופעות שליליות, אלא אם קיימות בעיות גנטיות מסוימות כגון חוסר באנזים כלשהו. לעתים ניתן לטפל בוויטמין K בחולים אשר להם בעיות קרישת דם. הוויטמין ניתן לעתים קרובות לתינוקות, אשר בגופם בדרך כלל כמות מועטה בלבד של ויטמין K .
הואיל וכמעט וכל הוויטמין K הנחוץ מגיע מחיידקי המעי ולא מהמזון, הרי שחוסר בוויטמין זה נחשב לתופעה נדירה. חוסר כזה עשוי להיווצר בעת תפקוד לא תקין של המעי או בעת פגיעה טראומטית במעי או הסרה של המעי. נטילת תרופות אנטיביוטיות גורמת לדילול כמות חיידקי המעי ולייצור מופחת של ויטמין K. חוסר בוויטמין K עשוי להתבטא בדימומים פנימיים , בהסתיידות של הסחוס ועקב כך בעיות במפרקים, בבנייה לא-תקינה של העצמות וכן בשקיעת סידן בדפנות העורקים, דבר הגורם לעלייה בלחץ הדם ואשר עשוי להוות סכנת חיים במקרה של סתימה מוחלטת של עורקים ראשיים.
הוויטמין מסומן באות K לציון תפקידו בקרישת דם; זוהי האות הראשונה במילה Koagulation, "קרישת דם" בגרמנית.

ורטיגו

ורטיגו (Vertigo) היא תחושה מוטעית של סחרחורת סיבובית, שבה מרגיש האדם כאילו הוא עצמו או הסביבה נמצאים בתנועה מתמדת. הגורם להפרעה עשוי להיות פגיעה באוזן התיכונה, בעצב שיווי המשקל או במסלולי העצב במוח.

וריקוצלה

וריקוצלה (דליות בוורידי האשכים) היא ליקוי בשסתומי הוורידים המנקזים את הפסולת שמייצרים האשכים אשר עלול לגרום לליקויי פוריות בקרב גברים. עקב הליקוי נחסמת כניסת חמצן לאשכים, דבר הפוגע בייצור התקין של תאי הזרע. תופעה זו מוגדרת כגורם המרכזי לבעיות פוריות בגברים. וריקוצלה לעתים מלווה גם בכאבים עזים המקרינים מאזור האשכים לרגלים והבטן התחתונה.

חומצות שומן חיוניות (אומגה 3,6 ו9)

חומצות השומן חיוניות לגוף האדם (כמו גם אומגה 3,6 ו9). חומצות שומן אלו הן חומצות שומן רב בלתי רוויות, כלומר בין החיבורים של האטומים ישנם קשרים נוספים המביאים לכך שהשרשרת של חומצת השומן לא תהיה רוויה באטומים נוספים דבר המקנה לה יכולות נוספות ולגוף את היכולת לפנות אותן בקלות רבה יותר מבלי שיישארו בגוף במקומות מזיקים (כגון דפנות עורקים). חומצות שומן אלו מובדלות אחת מהשנייה במיקום החיבורים הכפולים בשרשרת האטומים ועל ידי ספירה מההתחלה של כל קשר נוכל לראות את מיקומו ומכאן את שמה של חומצת השומן. למשל אם נספור ונראה כי החיבור הכפול נמצא בחיבור השלישי בין האטומים הלו שמו הוא אומגה 3, השרשרת עם החיבור השישי תיקרא אומגה 6 ואילו זו עם החיבור התשיעי תיקרא אומגה 9.
אומגה-3 אחת מחומצות שומן רב בלתי רוויות. מחקרים הראו כי מינון מתאים של אומגה-3 בתזונה קשור להשפעות בריאותיות חיוביות, ובשל כך הוא משמש כתוסף תזונה נפוץ.
מקורות טובים לאומגה-3 הם בדגי מים קרים, צמח המרווה, פרי האסאי, אצות וצמחי מים קרים. כמו כן אפשר למצוא אותן בשמן פשתן, צמח הפשתה, צמח רגלת הגינה הגדל בארץ, אגוזי מלך, תרד ושמן קנולה.
הסיבה לחשיבות צריכת אומגה 3 היא בכך שבתזונה המערבית המתועשת אין חומרי גלם לבניית חומצת שומן זו ותחת תזונה זו הגוף בונה חומצות רבות מסוג אומגה 6 שמחליפה את תפקידה של אומגה 3 בבניית קרום התאים. ההבדלים באבני הבנייה הללו עלולים להביא לתופעות בריאותיות קשות כמו בעיות בשריר הלב ועוד רבות. עקב התזונה הלקויה היחסים בין שני סוגי החומצות הוא מגיע בממוצה ליחס של 1:20 לטובת אומגה 6 כאשר היחס צריך להיות 1:4. לכן החשיבות היא בתזונה בריאה לשמור על יחסים אלו ולא רק לצרוך אומגה 3 או אומגה 6 בצורה מופרזת.

חמשת האלמנטים

הסינים הקדמונים ראו בכל חומר פיסי הקיים בעולם כמורכב מחמישה אלמנטים שונים: מים, אדמה, אש, עץ ומתכת- ביניהם מערכת יחסי גומלין מוגדרת.
תפיסה זו של תיאוריית ה"דאו" היא תפיסת יסוד ברפואה סינית, על מגוון האסכולות הנמנות עימה.

חרדה

זהו רגש לא נעים אשר מלווה גם בתחושות גופניות נלוות. תפקידה של החרדה הוא להזהיר את האדם מפני סכנה אפשרית. לעיתים תחושת חרדה אינה תואמת את המציאות או הסיטואציה כמו למשל חרדת בחינות או חרדה חברתית, כלומר אין סיבה ממשית לחרדה. הפסיכולוגיה מגדירה 3 סוגי חרדה עיקריים: חרדה מציאותית, חרדה נוירוטית וחרדה מוסרית.
ישנם 3 מרכיבים לחרדה:
מרכיב גופני - כולל בין השאר כאבי בטן, מתח בגוף, דופק חזק ומואץ, ראיה מטושטשת
מרכיב נפשי - בדרך כלל נובע מפרשנות מוטעית של תגובות הגוף לתחושת החרדה, מה שרק מעצים את החרדה עצמה.
מרכיב התנהגותי - מיקוד תשומת לב לתחושות גוף, הימנעות מסיטואציות יוצרות חרדה ו"התנהגות ביטחון".

טווינא

למעשה הפיזיותרפיה הסינית. זו שיטת טיפול מהעתיקות בעולם המשלבת בתוכה עיסוי רקמות עמוק ושטחי כאחד, תוך הנעת מפרקים ופיזיותרפיה מערבית.
הטווי-נא גורמת להנעה ושיפור זרימת הדם בגוף מה שגורם להפגת מתחים והקלה על כאבים.

טיפול

טיפול הינו ביטוי גנרי כולל המתייחס לכל שיטה אשר מטרתה לרפא או להפיג את חומרתן של תופעות שונות כגון:כאב, מצב פסיכולוגי,התמכרות ועוד...

טיפול פרטני 

טיפול פרטני הוא תהליך שבו האדם לומד לסווג את הגורמים שמשפיעים עליו מבחינת אופן ההתנהגות שלו, רגשותין והתהליכים הקוגנטיביים במוחו. ישנם מצבים בחיים שמעוררים תחושה של חוסר אונים, דיכאון, או משבר, ובמצבים אלה ניתן להיעזר בטיפול. טיפול מסוג זה נעשה כאשר אדם מרגיש כי אין בכוחו להתגבר על בעיות בעצמו וכן התמיכה מסביבתו הקרובה אינה מספיקה או שכלל אינה קיימת.

טיפול קבוצתי

המונח מתייחס לכל סוג טיפול המועבר בפורמט קבוצתי. המנחים הם לרוב בעלי הכשרה במקצועות טיפוליים.

טרשת נפוצה (MS)

הטרשת הנפוצה הינה מחלה הפוגעת במערכת העצבים על שיבוש בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית. הפגיעה בתאי העצב נגרמת כתוצאה מהפחתה קריטית בחומר שומני המבודד את סיבי העצבים הנקרא מיאלין. תסמיני המחלה הם מגוונים ומופיעים בהתאמה לעצבים שנפגעו ובהתאם לחומרת הפגיעה. ישנם מקרים קיצוניים של טרשת נפוצה, שבהם החולים מאבדים אף את היכולת לבצע פעולות בסיסיות כמו דיבור או הליכה.

יוגה

מסורת עתיקה שמקורה בהודו. משמעות המילה יוגה היא חיבור, איחוד או מיזוג. משמעות של הירתמות למשימה שהיא מציאת האיחוד בין הגוף לנפש כמו גם בין האדם לאלוהות. יוגה היא פעולה פיזית אשר מסייעת לגוף להירגע. יוגה היא גם דרך חיים המושתתת על הפילוסופיה ההודית אשר גורסת כי כל הקיום מבוסס על כוח עליון, אנרגיה אחת, רוח אוניברסלית. היוגה נותנת כלים ליחיד, בדרכו לאיחוד רוחו עם הרוח האוניברסלית, בדרכו לשחרור.

יתר פעילות בלוטת התריס

מצב של חילוף חומרים מוגבר עקב עליה בריכוז הורמוני בלוטת התריס בדם (ריכוזי 3 T 4 , T או שניהם). כל תהליכי הגוף מואצים עם הפרעה זו, כולל העיכול. המחלה שכיחה יותר בנשים, וגיל ההתפרצות האופייני הוא בין עשרים לארבעים. יש להבדיל בין פעילות יתר של בלוטת התריס (hyperthyroidism) לרמה מוגברת של הורמוני בלוטת התריס שיכולה להיות מסיבות שונות (Thyrotoxicosis).

כאבים בחזה

לכאבים ומיחושים באיזור בית החזה יכולים להיות מספר גורמים. בין מגוון הגורמים ישנם כאבים בשרירי החזה, פרקים, כיב קיבה, וכמובן כאבים שמקורם בבעיה כלשהי בלב, אך בשונה לחלוטין מהתפיסה הפופולארית בקרב הציבור, כאב בחזה דווקא לרוב איננו קשור ללב!

כאבי בטן

כל בעיה באחד מהאיברים הנמצאים באיזור הבטן, כמו למשל הכבד, הלבלב או הקיבה יכולים להיות הגורם לכאבי הבטן. למצבים נפשיים כמו לחץ או מתח רב ישנה השפעה ניכרת על היווצרותם של כאבים באיזור הבטן.
כאשר אנו נמצאים במצב של "סטרס" מסויים אנו יכולים לחוש כי השרירים נתפסים באזורים כמו הצוואר והעורף, יחד עם מרבית האוכלוסיה כלל אינה מודעת לכך כי האיברים הרגישים ביותר והמושפעים היותר ממצבנו הנפשי נמצאים באיזור הבטן.

כאבי גב

ישנם סוגים שונים של כאבי גב ומגוון סיבות להיווצרותם של כאבים מסוג זה. הסוג הנפוץ ביותר של כאב גב הוא באזור הגב התחתון. ישנם גם כאלו אשר סובלים מכאבי גב כרוניים. כאבים מסוג זה יכולים להיגרם עקב ניוון חוליות או דיסקים או כתוצאה מפעילות פיסית בלתי מספקת.

כאב כרוני

כאב כרוני הוא כאב מתמשך בחלק מסויים בגוף אשר מלווה פעמים רבות בתחושת יאוש או דיכאון. במידה שהכאב הכרוני אינו מטופל כראוי הוא עלול להוביל אפילו עד לכדי הידרדרות נפשית וירידה ביכולת התפקוד. כאב כרוני עלול להיגרם כתוצאה ממגוון של גורמים פסיכולוגיים או לחילופין גורמים פיזיולוגיים. יחד עם זאת ישנם מקרים רבים שבו המקור לכאב אינו ידוע ולא ניתן לפענוח. הכאב הכרוני מיוחס פעמים רבות לתחושת לחץ או משבר שאדם חווה אשר באות לידי ביטוי בכאב "פיסי" בגוף.

כאב ראש

זהו כאב שניתן לחוש ממש בתוך הגולגולת. הגורמים לכאבי ראש הם רבים ושונים, וחלקם עלולים לנבוע כתוצאה ממתח, עייפות או לחץ נפשי. ישנם גורמים רבים אשר יכולים להביא לידי תחילתו של כאב ראש או לידי החמרתו, ויכולים לספק אינפורמציה באשר למקור כאב הובעזרתם ניתן ללמוד יותר על מהותו והסיבה לכאב הראש. בין הגורמים הללו ניתן למנות טיפולים אצל רופא השיניים, סינוסיטיס, מחלה ויראלית מסוג כלשהו, מתח, וסת, רעב, אור חזק, עייפות רעש ועוד.

כאבי שרירים

שני אחוזים מהציבור, לערך, סובלים מתסמיני ה"פיברומיאלגיה" אשר מתאפיינת בכאבים בשרירים ותחושת עייפות כללית של הגוף. כאב השרירים הנפוץ ביותר הוא באיזורי הצוואר, כתפיים וכמובן הגב תחתון. מעבר לכאבי השרירים לכשעצמם ישנם גם סימפטומים של הפרעות שינה וחוסר אנרגיה. לרוב, הטיפול בכאבי שרירים שכאלו הוא תרופתי המשלב גם טכניקות הרפייה להקלה על הכאבים ואימון אירובי הנועד לחזק את השרירים .

כוסות רוח

שיטת טיפול עתיקת יומין, מוכרת ברפואה העממית במזרח ובמערב גם יחד.
במערב, השימוש בכוסות רוח מיועד בעיקר לטיפול בכאבים כמו: גב תפוס, כתף קפואה ועוד.
לעומת זאת במזרח, השימוש בכוסות רוח הוא אינטגראלי בטיפול ברפואה סינית.
לבד מהקלה על כאב ושרירים תפוסים, מסייעות כוסות הרוח במצבי התקררות וצינון, מחלות חום שונות ואף במצביים פנימיים יותר כגון בעיות עיכול, לחץ דם גבוה ועוד.

העיקרון הטיפולי בכוסות רוח מבוסס על היכולת ליצור תנועה פיסית באזור הבעייתי. הדבר ניתן באמצעות יכולתה של הכוס לאגור חום יחד עם אפקט וואקום. החום ואפקט הוואקום גורם לשרירים מכווצים להימתח, החום מרחיב את כלי הדם ומחיש את זרימת הדם למקום עליו מונחת הכוס וכך מתחיל תהליך של הקלה וריפוי.

לב

הלב הינו איבר חלול ושרירי בעל תפקיד מרכזי במערכת האנטומית של גופנו. הלב הוא למעשה מעין משאבת דם ומטרתו היא להזרים את הדם דרך כלי הדם אל כל הגוף תוך התכווצויות חוזרות ונשנות, כל סדרת התכווצויות שכזו היא למעשה פעימת לב.
הלב מזרים דם דל בחמצן שמועשר בחמצן בריאת ומשם עובר אל כל חלקי הגוף, והפסקת פעולתו למספר דקות ומעלה תגרום בדרך כלל למוות.

לבלב

הלבלב הוא בלוטה מאחורי חלל הבטן אשר לה פעולות חשובות בגוף האדם. אורכו כ-15 ס"מ אצל אדם בוגר. הלבלב דומה לאגס מוארך, רחב בקצהו האחד וצר בשני. החלק הרחב נקרא ראש הלבלב ונמצא בסמוך לתריסריון ואילו קצהו השני של הלבלב נוגע בטחול. ללבלב יש חשיבות גדולה בוויסות תהליכים בגוף האדם הן כאיבר הפרשה חיצוני והן כאיבר הפרשה פנימי. הלבלב מיצר מיצי הלבלב אשר מופרשים דרך תעלות אל מערכת העיכול. מיצי הלבלב מכילים אנזימים המסייעים לעיכול. אנזימים אלו נחוצים לעיכול של חלבונים, פחמימות ושומנים. בנוסף מייצר הלבלב הורמונים. ביניהם איסולין שלו חשיבות רבה למאזן הסוכר בדם.

ליחה

היא תערובת של רוק המעורבב עם הריר המופרש על ידי מערכת הנשימה, המגיע אל הפה בדרך של שיעול. ליחה של אדם בריא , צבעה שקוף או מעט לבנבן ובדרך כלל היא נוטה להיספג באופן טבעי בגוף שלנו. ליחה בצבעים צהובים או ירוקים מעידים על זיהום או מחלה.

מדיטציה

תוצר של מגוון רחב של טכניקות מדתות ותרבויות שונות במטרה להשפיע על מצב התודעה.
המכנה המשותף לכל השיטות הוא היכולת להגיע למצב תודעתי מפוקח יותר באופן עצמאי.
תרגול מדיטציה ניתן לעשות לבד או בקבוצה, אך התרגול הוא תמיד מול המצב התודעתי שלנו.

מדיטציה דינמית

מדיטציה דינמית , אחת מטכניקות המדיטציה ממורשתו של מסטר אושו.
זהו התהליך עצמתי ואינטנסיבי ,רגשי ופיסי כאחד, שמטרתו להביא לחוויית שקט פנימי ושלווה עמוקה. המתרגלים מאמינים שהטכניקה עשויה להביא שינוי משמעותי באיכות החיים וכן לתמוך בהתפתחות וגדילה של האישיות. תרגול הטכניקה נעשה במשך שעה אחת ובו חמישה שלבים. לאורך כל התרגול העיניים מכוסות כדי לסייע לריכוז הפנימי ולהימנע מהסחות דעת ככל האפשר.

מוקסה

טיפול במוקסיבציה, יחד עם דיקור וצמחי מרפא, מהווה חלק בלתי נפרד מטיפול ברפואה סינית ויפנית. המילה "Mogusa" פרושה "צמח לבעירה". הצמח ממנו מופקת המוקסה הוא זן של לענה שעבר תהליך ייבוש. מוקסה משמשת לחימום, חיזוק הגוף, להנעת אנרגיה בגוף ואפילו להרגעה. השימוש במוקסה נעשה במספר צורות, בשילוב עם מחטים או בלי:  


- מוקסה סיגר: עלי לענה נדחסים לגליל של נייר אורז ויוצרים מראה של סיגר ארוך. מוקסה סיגר מיועדת לחמום אזורים ברדיוס גדול יחסית.
- מוקסה קיוטושין: גלילים קטנים יותר של מוקסה דחוסה, אותם ניתן לשים על ראש של מחט דיקור, מיועדת עבור נקודות דיקור ספציפיות.

מזון אורגני

הגדרת מזון אורגנית, אינה כפי שהיא הרבה פעמים נתפסת בציבור "ללא ריסוסים ודשנים כימים".
ישנם ריסוסים כימים ודשנים כימים שהם מותרים בגידול מזון אורגני. ההגדרה בתקנות הישראליות של תכשיר מותר לשימוש בחקלאות אורגנית מעורפלת. ההגדרה של חקלאות אורגנית גם היא מעורפלת. בחוק להסדרת תוצרת אורגנית, מוגדרת תוצרת אורגנית: "תוצרת חקלאית שיוצרה וטופלה לפי הוראות חוק זה". בחוק אין דרישה להימנע מריסוסים, או דישון כאמור לעיל. אין דרישה שבעלי חיים אורגנים יהיו דרך קבע במרעה או לא יקבלו אנטיביוטיקה אם יש צורך רפואי.

מיגרנה

הביטוי מיגרנה מיוחס לכאב ראש חזק ואינטנסיבי מאוד בדרך אשר מכורח עוצמתו גם מגביל את יכולת הפעילות, לפעמים אף עד כדי השבתה מוחלטת. ישנם מקרים שבהם ניתן לחוש בסימני אזהרה מוקדמים לכאבי הראש המשתקים הללוכמו למשל סימנים כמו הבזקי אור, טשטוש הראיה, או תחושת עקצוץ בזרוע או ברגל. פעמים רבות, כאבי ראש בעוצמה גבוהה, מלווים גם בסימנים וסימפטומים שונים, כדוגמת בחילות או רגישות גבוהה לאור או לרעש.

מיגרנה ומחזור

נשים רבות סובלות מתופעות קדם-וסת שהנפוץ מביניהם הוא כאב ראש שמתפתח מספר ימים לפני קבלת המחזור. הסיבות למיגרנה הן שינויים הורמונאליים. הרפואה הסינית מסבירה את כאבי הראש בחוסר איזון בכבד, בזמן המחזור הלב שולח דם לרחם ונוצר מחסור, המשפיע על הכבד.
הטיפול המומלץ במקרה כזה הוא דיקור בנקודות שמשפיעות על הכבד והטחול.

מינרלים חיוניים

מינרלים חיוניים ותפקידם
נתרן - אחראי על לחץ הדם, מערכת העצבים, מערכת השלד ועל כל פעולה עצבית בגוף.
אשלגן - מאזן של חומצת הבסיס (עוזר לשמור על PH אחיד בגוף = מדד החומציות בגוף, הערך התקין הוא 7.35-7.45)
סידן - מינראל שחשוב לבניית עצם, שיניים, ולמערכת קרישת הדם.
זרחן - חשוב לשיניים, ותהליך יצירת האנרגיה בגוף הנקרא Atp.
ברזל - המוגלובין (מולקולה בתאי הדם האדומים, האחראית על נסיעת חמצן ופחמן דו חמצני).
יוד - הורמון המופרש בבלוטת התריס וחשוב ליצירת הורמונים שחשובים למטבוליזם של הגוף.
אבץ - חשוב מאוד לשיער, פעילות אנזימים בגוף, פוריות הגבר והעור.

מערכת החיסון

מערכת החיסון היא מכלול מורכב של איברים, תאים ומולקולות שתפקידה להגן על הגוף מפני פלישה של מיקרואורגניזמים פתוגניים, כגון חיידקים, נגיפים, פטריות וטפילים שונים, וכן מפני רעלנים והתפתחות סרטן. בין מרכיביה השונים של מערכת החיסון קיימים יחסי גומלין ענפים, המאפשרים להם לפעול באופן מסונכרן ומתואם נגד פולשים זרים שמהם נשקפת סכנה לגוף.
חשיפה של מערכת החיסון לגורם זר או לפתוגן עימו היא התמודדה בעבר, מעוררת תגובת זיכרון (Memory Response), המתאפיינת במהירות גבוהה יותר ובעוצמה חזקה יותר. תגובת הזיכרון מאפשרת למערכת החיסון לפעול ביתר נמרצות כנגד הפתוגן, לסלקו ביעילות ולמנוע התפתחות מחלה.
התגובה החיסונית נחלקת אפוא לשני שלבים עיקריים, הקשורים זה בזה קשר הדוק: שלב הכרה ושלב תגובה. ראשיתה של התגובה החיסונית בהכרה, אשר משמעותה זיהוי הפתוגן על ידי מערכת החיסון. מערכת החיסון מסוגלת לזהות באופן ספציפי ומדויק מגוון עצום, למעשה כמעט אינסופי, של פתוגנים שונים. לאחר שמערכת החיסון מזהה גורם זר היא מפעילה כנגדו תגובה חיסונית תוך גיוס מגוון רחב של תאים ומולקולות, הפועלים יחד במטרה לנטרל את הפולש הזר או לסלקו. תגובה חיסונית זו, שבאמצעותה מערכת החיסון מנטרלת או מסלקת את הפתוגן, מכונה "תגובה אפקטורית".
מערכת החיסון מסוגלת להבחין בין "עצמי" ל"זר", כלומר בין מולקולות ותאים השייכים לגוף עצמו לבין מולקולות ותאים ממקור זר, באופן אשר מבטיח כי התגובה החיסונית תופעל אך ורק כנגד גורמים זרים לגוף. הבחנה זו בין "עצמי" ל"זר" מכונה סבילות חיסונית (immunotolerance), והיא מהווה מנגנון חיוני שתפקידו למנוע גרימת נזק עצמי לגוף. כאשר קיים פגם או ליקוי במנגנון הסבילות החיסונית עלולות להתפתח מחלות אוטואימוניות, שבהן מערכת החיסון תוקפת מרכיבים עצמיים של הגוף.

מערכת הלב

מערכת הלב (הקרדיו-וסקולרית)
קרדיו=לב
וסקולר=כלי דם

המערכת כוללת את כל מערכת הובלת הדם בגוף: לב, כלי דם, כלי לימפה.
תפקידה העיקרי של המערכת היא הובלה של חומרים חיוניים לתאי הגוף והובלה של פסולת מהתאים אל מחוץ לגוף.
מערכת זו מובילה:
1. חמצן ופחמן דו חמצני.
2. פחמימות, חומצות אמינו (חלבונים), שומנים.
3. חומרי פסולת אורגנים.
4. הורמונים
5. נוגדנים
מערכת זו היא מערכת סגורה שכוללת לב: משאבה שמזרימה את הדם. כלי הדם: נתיב הובלה של דם אל התאים והרקמות ומהם חזרה ללב. כלי הדם הם צינורות שיוצאים מהלב, נכנסים לגוף וחוזרים ללב. כלי לימפה: מערכת בפני עצמה, שתפקידה להוביל עודפי מים מהאזור שסביב התאים דרך בלוטות הלימפה חזרה לדם, למערכת הלימפה יש גם תפקיד חיסוני- ולכן כל דבר עובר דרכה, במידה וחודר חיידק זר לגוף הוא חייב לעבור דרך בלוטת הלימפה ושם המערכת החיסון אמורה לחסלו.

מערכת העצבים

כמו כל מנגנון בעולם גם לגוף האדם יש "מערכת העברת מידע" שבאמצעותה אנו מגיבים לסביבה החיצונית והפנימית. המערכת פועלת באמצעות נוירונים שנפגשים בנקודות שהנקראות סינפסות. ברגע שמערכת העצבים נפגעת, "זרימת המידע" נפסקת והגוף לא מגיב באופן מתאם, דבר שמשפיע מאוד על התפקוד היום-יומי.
הרפואה האלטרנטיבית טוענת כי מערכת העצבים מושפעת מאוד מרגשות ומבוחן המציאות של כל אדם. לדוגמא, אנשים שחוו אירוע טראומתי לא מצליחים להיזכר בפרטי האירוע, הסיבה לכך היא שמבחינה רגשית ,אין לאדם כלים להתמודד עם האירוע, ולכן המוח "מוחק" את המידע במטרה להגן על המערכת. מגוון הטיפולים במערכת העצבים כולל: דיקור סיני, רפלקסולוגיה, תזונה הומיאופאתית, ופסיכואנליזה.

מערכת העיכול

זוהי מערכת של איברים שמטרתה היא לקלוט מזון ונוזלים, לפרק אותם לכדי חלקיקים קטנטנים ולאפשר את הספיגה שלהם. מטרתו הסופית של תהליך העיכול היא הפקת אנרגיה, בניית הגוף(השרירים, העצמות וכו') ובסופו של דבר נפלטת כל פסולת המזון שהגוף לא יכול למצוא בה צורך או שאינו יכול לעכל. אם לתאר את מערכת העיכול בצורה פשוטה, זהו למעשה צינור ארוך, אשר מתחיל בפה ומסתיים בפי הטבעת. תהליך העיכול במלואו מסתכם בפירוק המזון, המסה של חלקיקים אלה בתמיסה חומצית ופירוק שלהם עד לכדי המולקולות המרכיבות אותם.

מערכת סימפתטית

מערכת העצבים הסימפתטית היא תת-מערכת במערכת העצבים האוטונומית (אחראית על וויסות פעולות שאינן מכוונות באופן מודע). היא פועלת לתגובות מיידיות באדם במצבי לחץ, חירום ומתח, ומכינה את הגוף למאבק או נסיגה בהתאם לתגובת הילחם או ברח. כמו כן, היא מעכבת את פעולות התת-מערכת המנוגדת לה - מערכת העצבים הפאראסימפתטית.

מערכת פרא סימפתטית

מערכת העצבים הפאראסימפתטית היא תת-מערכת של מערכת העצבים האוטונומית (אחראית על וויסות פעולות שאינן מכוונות באופן מודע). היא אחראית לפעולות הרגעה ושימור כשהגוף נמצא במנוחה. כמו כן, היא מעכבת את פעולות התת-מערכת המנוגדת לה - מערכת העצבים הסימפתטית.
על מנת לבצע את תפקידיה השונים המערכת עושה שימוש בקבוצת עצבים המשחררים מוליך עצבי בשם אצטילכולין.

מרידיאנים

על פי הרפואה הסינית העתיקה, ה"מרידיאנים" הינם רשת מסועפת של ערוצי אנרגיה, החוצים את הגוף לאורך ולרוחב, ואשר בהם זורם הצ'י. המסורת הסינית משופעת בפרטים עליהם ועל הקשר שלהם, כביכול, לתפקוד הגוף. תעלות הצ'י עוברות דרך איברי הגוף השונים, הפנימיים והחיצוניים, ויוצרות ביניהם חיבור וקשרי גומלין. קשרי גומלין אלה קיימים בין איברים הרחוקים אחד מן השני הן מבחינת מיקומם בגוף והן מבחינת התפקוד שלהם. הנחת היסוד ברפואה הסינית, בשיאצו ובתורות מזרח נוספות היא, שקיימת השפעה הדדית בין המרידיאנים השונים. המרידיאנים אינם ניתנים לאיתור באמצעות מכשירי מדידה משום סוג, וקיומם לא הוכח בדרך כלשהי. לפי התורה, בגוף 14 מרידיאנים בעלי נקודות דיקור. מתוכם 12 מרידיאנים עיקריים העוברים בגפיים, בגוף ובראש. אולם יש מספר רב ומגוון של מרידיאנים בגוף אשר יוצרים רשת הנפשה שמחברת, מזינה ומווסתת את הגוף.

נוירולוגיה

הנוירולוגיה היא ענף ברפואה העוסק בחקר התפקוד ובמחלות של מערכת העצבים המרכזית וההיקפית. רופאים המתמחים בענף הנוירולוגיה נקראים נוירולוגים. ניתוחים במערכת העצבים נערכים על ידי נוירוכירורגים - נוירולוגים אשר עברו הכשרה מיוחדת לניתוח.

נזלת

נזלת היא הפרשה רירית המופרשת בתוך האף. טווח צבעיה של הנזלת נע בין שקוף ועד לצהוב או ירוק במקרה של זיהום. הנזלת מיוצרת ומופרשת באופן מוגבר כאשר ישנו מצב דלקתי בדרכי הנשימה. לרוב הנזלת מופיעה כחלק מסימפטומים של אלרגיה או הצטננות.

נקע בקרסול

זוהי פגיעה נפוצה למדי ברצועות של מפרק הקרסול. טיפול קפדני ושמירה על האיזור הפגוע מוביל להחלמה מלאה של האיזור ברובם הגורף של המקרים. כמו כן חזרה הדרגתית לפעילות הקרסול מוביל להחלמה מהירה יותר. אם לא מבוצע תהליך של שיקום השליטה בקרסול, ישנו סיכוי גדול בהרבה, מאשר קרסול שטרם ננקע, שהקרסול ינקע שוב.

סחרחורת

סחרחורת הינה תחושה של תנועה עצמית או סביבתית ללא שינוי ממשי בסביבה או במיקום האדם.
הסיבות לסחרחורת, הפרעה בקליטה המוחית או בפענוח המוחי של מידע שמגיע מאברי שיווי המשקל שבאוזן הפנימית, או ממערכת הראיה או מתחושות המגיעות מהגוף אל המוח.
באוזן הפנימית קיים איבר שיווי המשקל העשוי שני שקים מלאי נוזל ושלוש תעלות חצי קשתיות מלאות נוזלים, כל חלק קולט תנועה ממישור אחר. אם תנועה זו מפוענחת באופן לא תקין על ידי המוח אזי היא יכולה להתפרש כסחרחורת. לעתים המוח קולט גירוי עצבי למרות שאין כל תנועה, ותופעה זו יכולה לקרות כשמערכת שיווי המשקל באחת האוזניים אינה מתפקדת באופן תקין, או כשיש מקור גירוי אחר במערכת למשל בשל הפרעה בלחץ הדם, בעיה מוחית, תחושתית או בעיית ראייה. גם בעיות כלליות כגון הפרעה הורמונלית, אנמיה, עייפות, תזונה לקויה, אלכוהול, הפרעה באספקת חמצן למוח, בעיות אורטופדיות, הפרעה בתחושה מהרגליים, בעיות צוואר וגב ועוד יכולות להשפיע לרעה.

עיסוי

העיסוי הוא למעשה שיטת טיפול באמצעות מגע, חיכוך, ולחיצות באזורים שונים ונקודות שונות בגוף אשר מבוצעות בשיטות שונות ולמגוון רחב מאוד של מטרות כמו הרפיית שרירים, הפגת מתחים, שיפור זרימת הדם, טיפול בבצקות ועוד.

עיסוי משולב

עיסוי המשלב מספר טכניקות מתקדמות וממוקדות יותר, במטרה לתת מענה למתחים, כגון שריר תפוס או כאב.
העיסוי מותאם אישית בהתאם לצרכי המטופל.

עיסוי שוודי

עיסוי שמנים המתמקד בטיפול בשרירים וברקמות רכות.
מטרתו לשחרר ולהפיג מתחים מרקמת השריר, לסייע בהזרמת דם וכמובן לתרום לתחושה של רוגע.

עיסוי שמנים

עיסוי בשמנים הוא טיפול העוזר להמרצת הדם בגוף, להעלאת קצב חילוף החומרים ולשיפור בתפקוד מערכת העיכול. בעיסוי בשמנים משתמש המטפל בשמנים ארומטיים חמים בעלי ריחות טבעיים מעולם הטבע אשר פועלים על כל החושים של המטופל ומביאים לרגיעה מושלמת. החום שמתקבל מהשמן החם ומעיסוי הרקמות תורם רבות לשחרור כל השרירים בגוף ולתחושת חמימות והנאה.

עצירות

מצב שבד"כ יותר אופייני אצל מבוגרים. מצב שאין הפרשת צואה במשך יותר מארבע ימים עד שבוע.
הגורמים לעצירות:
1. מחסור במים.
2. חוסר עצבוב של החלק התחתון של המעי הגס (נדיר ובדרך כלל מחלה גנטית)
3. חוסר בסיבים תזונתיים.
4. מתח.
5. אין מספיק תכולה שתגרה את הרקטום לפעולה והוצאה.

עקב דורבן

דורבן בכף הרגל הוא מצב שבו נוצרת בליטה גרמית של עצם העקב וכתוצאה מכך נוצר חיכוך בין הרקמה הרכה של הגוף לעצם הבולטת שגורם לגירוי ותהליך דלקתי כתוצאה מכך. יש לציין שישנם אנשים רבים שלהם ישנה הבליטה אך הם אינם סובלים מכאבים באזור כף הרגל. פגיעה מסוג זה נפוצה אצל נשים וגברים בגיל העמידה ובעלי משקל גבוה ולעיתים גם אצל צעירים אשר מבצעים פעילות גופנית מאומצת יותר מהרגיל (ריצה,הליכה וכו'). מנח לא נכון של כף הרגל ועומס על עקב הרגל כתוצאה מכך גם הוא יכול להוות סיבה לדורבן.

פחד

תגובה אוטומטית של הגוף, רגש לא רצוני, שעולה כאשר בני אדם, וגם בעלי חיים, חשים בסכנה.

פיזיותרפיה

תחום רפואי שעוסק בבעיות תנועה, הפיזיותרפיה מאבחנת בעיות בשלד,בעצבים ובשרירים שמגבילות את התנועה. הטיפול משתנה מאדם לאדם וכולל: תוכנית תרגילי ספורט לחיזוק השרירים, עיסוי נקודתי, וגירוי חשמלי של האזור. הפיזיותרפיה מוגדרת כתחום טיפול מערבי (כלומר יעילותה הוכחה במחקרים), והנשענת על ההנחה שלגופינו יש "מנגנון תיקון" טבעי שנכנס לפעולה לאחרי פגיעה ומסייע לגוף להשתקם. הפיזיותרפיה מעודדת את המנגנון הזה.

פילאטיס

פילאטיס הינה שיטה לאימון גופני שנועדה לשפר את היציבה ואת התפקוד היומיומי של הגוף. השיטה קרויה על שם ממציאה, ג'וזף פילאטיס. מטרת השיטה היא אימון הגוף, ללא שחיקה מיותרת, וללא פגיעות גופניות. התרגול על המזרן משיג מטרה זו על ידי סדרה של תרגילים המפעילים את השרירים המייצבים ומתרגלים את הגוף לגייס את השרירים הנכונים לכל תנועה. פילאטיס מנסה לאפשר טווחי תנועה גדולים יותר במפרקים ולאורך כל עמוד השדרה. ובכך למנוע לחץ שנוצר על חוליות ומפרקים מתנועה בלתי יעילה.

פילאטיס מכשירים

פילאטיס מכשירים הינה שיטת אימון גופני שנועדה לשפר את היציבה ואת התפקוד היומיומי של הגוף. השיטה קרויה על שם ממציאה, ג'וזף פילאטיס. מטרת השיטה היא אימון הגוף, ללא שחיקה מיותרת, וללא פגיעות גופניות. התרגול מתבצע בעזרת מכשירים מיוחדים על גבם נעשה האימון. המכשירים כוללים מיטות מסוגים שונים להם מורכבות מערכות גלגלים, קפיצים ורצועות ומיועדים בכדי לסייע בחיזוק שרירי היציבה בצורה מדויקת יותר ועצומה יותר מפילאטיס המזרן. . פילאטיס מנסה לאפשר טווחי תנועה גדולים יותר במפרקים ולאורך כל עמוד השדרה. ובכך למנוע לחץ שנוצר על חוליות ומפרקים מתנועה בלתי יעילה.

פילאטיס מכשירים

פילאטיס מכשירים הינה שיטת אימון גופני שנועדה לשפר את היציבה ואת התפקוד היומיומי של הגוף. השיטה קרויה על שם ממציאה, ג'וזף פילאטיס. מטרת השיטה היא אימון הגוף, ללא שחיקה מיותרת, וללא פגיעות גופניות. התרגול מתבצע בעזרת מכשירים מיוחדים על גבם נעשה האימון. המכשירים כוללים מיטות מסוגים שונים להם מורכבות מערכות גלגלים, קפיצים ורצועות ומיועדים בכדי לסייע בחיזוק שרירי היציבה בצורה מדויקת יותר ועצומה יותר מפילאטיס המזרן. . פילאטיס מנסה לאפשר טווחי תנועה גדולים יותר במפרקים ולאורך כל עמוד השדרה. ובכך למנוע לחץ שנוצר על חוליות ומפרקים מתנועה בלתי יעילה.

פנג שואי

פנג שווי או פנג שואי היא שיטה סינית עתיקה לארגון חפצים ומבנים על מנת להגיע להרמוניה עם הטבע - זו שיטה שעמדה בבסיס הדת הטאואיסטית. משמעות השם "פנג שווי" בסינית היא "רוח ומים". מקורו של השם בציטוט מספר הקבורה הסיני האומר: "הצ'י מתפזר ברוח ונאסף על גבולות מקווי מים". רוח ומים מדמים את תנועת האנרגיה, לפי הפנג שווי על פי סידור נכון של האלמנטים (רהיטים) בחלל ניצור זרימת אנרגיה מתאימה, נינוחה וממלאת לתושבי הבית.

פסוריאזיס (ספחת)

מחלת עור כרונית, שיעור החולים נע בין 2-3 אחוז מאוכלוסיה, מופיע במידה שווה אצל גברים ונשים. גיל ההופעה הממוצע הוא בין 20-40. הסיבה למחלה אינה ידועה אולם ידוע על קשר גנטי כלשהו. ב-50% מהחולים נצא קשר למתח נפשי אשר מחמיר את המחלה.
הביטוי של המחלה היא תפרחת סימטרית. בד"כ מופיעה על שני הברכיים שני המרפקים, הגבולות שלהם מאוד ברורים, התפשטות הפסוריאזיס יכולה להיות פתאומית או הדרגתית. הביטוי הקלאסי של פסוריאזיס יהיה פריחה מוגברת: אדומה או לבנה עם קשקשת, המלווה בגרד עז מאוד. לרוב יופיע על הברכיים או מרפקים בצורה סימטרית.

פסיכודרמה

שיטת טיפול רגשית אקטיבית, בה הנפש של המטופל חווה סיטואציות בעלות משמעות בחייו.
הדבר מתבצע בשחזור סיטואציות מן העבר וההווה, בחילופי תפקידים עם דמויות מפתח בחיינו.
פסיכודרמה מאפשרת התבוננות ועיבוד נוסף של החוויה ובעיקר תובנות רגשיות חדשות.

פציאליס

שיתוק על שם בל מכונה גם שיתוק פנים, פציאליס. הוא הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק של שרירי הפנים. צד הפנים הפגוע עשוי להיראות נפול או נוקשה. השיתוק על שם בל מתאר פגיעה בהולכה של עצב הפנים, אחד מעצבי הגולגולת. עצב הפנים מעצבב את שרירי הפנים. הוא אחראי בין היתר על הבעות פנים, כגון חיוך, חשיפת שיניים והרמת גבות וכן על עצימת עיניים ועל שליטה בשרירי פנים שמשתתפים באכילה ובשתייה. עצב הפנים מעצבב גם בלוטות רוק ודמעות.
במידה ועצב הפנים מגורה מסיבה כלשהי, נוצרת בצקת הפוגעת בהולכת דחפים עצביים מהמוח לחלקי הפנים, ולשיתוק על שם בל. מחצית מהפנים נראות קפואות, צד הפה שמוט ורפוי ועין אחת תשאר פקוחה. שיתוק על שם בל יכול להופיע באופן מהיר יחסית. לעתים טועים לחשוב ששיתוק על שם בל הוא סימן לשבץ מוחי. לרוב, השיתוק עובר מעצמו תוך מספר שבועות עד חודשים.

פריחה

פריחה היא שינוי לא-תקין בצבעו או במראהו של העור. צבעה של הפריחה בדרך כלל ורוד-אדום, אך קיימים חריגים רבים. הפריחה עלולה להיות מלווה בשלפוחיות, נפיחות, גרד, חום אזורי וכאב. פריחה אינה מהווה מחלה בפני עצמה, אלא תסמין לעשרות רבות של מחלות ומצבים רפואיים. כמעט כל מחלות העור מלוות בפריחה. מחלה המלווה בפריחה נקראת בשם הכללי אבבית.

פרקינסון

מחלת פרקינסון (רטטת) היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים, המתקדמת באיטיות ומאופיינת בהפרעות מוטוריות טיפוסיות, המתרחשת עקב חוסר במוליך העצבי דופמין על רקע התנוונות קבוצת תאים במוח. היא נקראת על שמו של הרופא האנגלי ג'יימס פרקינסון. בין ההפרעות ניתן למנות: האטה וירידה ‏בתנועה, נוקשות שרירים, רעד בלתי רצוני במנוחה ובשעת לחץ, הפרעות בשיווי המשקל וחוסר יציבות בהליכה.‏ המחלה נובעת מתפקוד לקוי בגרעיני הבסיס במוח, שממוקמים בעומק המוח הגדול ובמוח האמצעי ותפקידם לנהל את ההיבטים האוטומטים של תנועותינו, באופן מדויק ללא התערבות הכרתית. בשלב מתקדם של המחלה, ההפרעות בתנועתיות השרירים מערבות גם את מנגנון הבליעה והדיבור. הדיבור נעשה לא ברור משום שהוא איטי וחלש מהרגיל. במקרים קשים הדיבור הופך ללחישה. הפרעות דומות לאלו נגרמות אחרי שבץ מוחי ואופן הטיפול בהם דומה.

צ'י

צ'י על פי מסורות המזרח הרחוק, הוא אנרגיית החיים. הצ'י הוא הכוח המאפשר את החיים, הוא זה שבזכותו מתקיימים היצורים והצמחים והוא גורם להתרבות, להשתנות, לתנועה, לתזונה ולשינה. נאמר על הצ'י שהוא יכול ליהיות דחוס וחומרי, כמו כל עצם שנראה בחלל, או אוורירי ודליל כמו אדים, הכוונה היא לצורת אנרגיה בלתי ניראת. הצ'י הוא מונח הקיים בתורות המזרח הרחוק, באמנויות לחימה, ברפואה הסינית וברפואה המשלימה השואבת ממנה ובדתות המזרח הרחוק. אין כל הוכחה לקיומו של הצ'י. הרפואה הקונבנציונלית והמדע אינם מקבלים את הסברות אודות קיומו.

צליאק

מחלה משפחתית שגורמת לתת ספיגה כתוצאה מרגישות לגלוטן, בשל חסר באנזים שמפרק גלוטן וכן אנשים אלו לא יוכלו לאכל חומרים המכילים גלוטן.
הביטוי של צליאק
1. תת ספיגה, שלשולים, ירידה במשקל, כאבי בטן, חוסר ברזל, חסר בוויטמין K,D
2. נפיחות בטנית
3. אי סבילות לגלוטן.
4. אנמיה של חסר ברזל: עייפות, חולשה, חיוורון.
הטיפול הוא טיפול שמרני ומניעה מגלוטן.

צמח הג'ימנמה

אנטי סוכרתי. הוכח מחקרית כמשפר רמת סוכר לאחר צום, כמפחית צורך בתרופות היפוגליקמיות וכן כמפחית צורך באינסולין. ניתן גם לעודף כולסטרול המתלווה לעודף סוכר. כשטיפת פה, מסייע להפחתת הצורך במתוק.

צרבת

צרבת מתבטאת בחומצה שעולה מהקיבה לוושט ויוצרים דלקת מחלקו התחתון של הוושט. אדם שסובל מצרבות יספר שהוא מרגיש תחושה של שריפה בגרון ואף באזור הלב (hartberin), שיעול טורדני, הפרעות בליעה והצפת הפה ברוק.
הסיבות לצרבת יכולות לנבוע מ:
1. בקע סרעפתי: הקיבה "בורחת" דרך חריץ בסרעפת, דבר הגורם לקיבה לא להיות סגורה. דבר מה המוביל לעליה של חומצה במעלה בוושט.
2. פגיע בסוגר של הקיבה והוושט בשל פגיע מכנית הסוגר לא נסגר ולכן בורחת חומצה לוושט.
3. ריבוי באכילה של מזונות חריפים ושומניים.
4. עישון..
הטיפול יכול להיות שמרני: שינויים של הרגלי אכילה
תרופתי: תרופות שמורידות את החומציות בקיבה: אומפראדקס ועוד...

קוהוש השחור

הקוהוש השחור הינו צמח אשר מקורו בארה"ב ובקנדה. זהו שיח המגיע לגובה של שני מטר ונאסף בסתיו, תקופה בה שיא בשלותו מתאימה להכנת התמצית הרפואית.
הקוהוש נחשב לאחד מצמחי המרפא המרכזיים ברפואה האינדיאנית המסורתית. הוא שימש את האינדיאנים לטיפול במגוון בעיות נשים, ובעיקר שימש להקלה בעוצמת הכאב של צירי הלידה.
ברפואת הצמחים המודרנית, נוטלים הצמח לטיפול במגוון רחב של בעיות נשים, כמו גם בדלקות מפרקים וביתר לחץ דם. הוא נחשב לאחד הצמחים היעילים ביותר, בטיפול בגלי חום של גיל המעבר.

החלק העיקרי בשימוש הרפואי הינו קנה שורש. ופעילותו הרפואית נותנת מענה על מגוון בעיות גניקולוגיות: איזון המערכת ההורמונאלית, הסדרת אסטרוגן, הסדרת המחזור החודשי טיפול בבעיות נשימה, ופיתרון לעוויתות. בשל יכולותיו הרבות, הוא ניתן לרוב לטיפול בגלי חום בגיל המעבר, כאבי מפרקים, בעיות לחץ דם ושלל תסמיני גיל המעבר. הוא משמש כמענה לנדודי שינה, אי שקט, בעיות פוריות, תסמונת קדם ווסתית ,ושחלות פוליציסטיות.

הקוהוש השחור נחשב צמח בעל עוצמה בינונית ובטוח לשימוש. תופעות לוואי הופיעו בכ5% מהמטופלים והתאפיינו בכאבי ראש, בחילות וסחרחורות אשר פסקו לאחר הפסקת הטיפול. לכן, יש להיוועץ עם מומחה לצמחים, לפני נטילת הצמח בכדי להתאים מינונים מדויקים לכל מטופל ומטופל. יש לשים לב כי הצמח אסור לשימוש בזמן הריון ,אך ניתן לשימוש בשלושת השבועות לפני מועד הלידה. בנוסף ,בזמן הנקה אין להשתמש בצמח.

קוסמטיקה טבעית

מונח זה מתייחס למוצרים קוסמטיים שונים המכילים רכיבים טבעיים בלבד ואין בהם כל תוסף סינטטי. מוצרי קוסמטיקה טבעית ניתן להכין לבד או או לרכוש את מגוון המוצרים הקיימים בשוק. רכיבי הקוסמטיקה הטבעית כוללים שימוש בחומרים מוכרים יותר או פחות כמו שמן שקדים, שמן זית, חמאת שיאה, חמאת קוקוס, שמן שומשום, שמן אבוקדו, שמנים אתריים ותמציות צמחים.

קנדידה

קנדידה אלביקנס היא סוג של פטרייה דיפלואידית. הגורמת לזיהומים מזדמנים בבני אדם, לרוב בחלל הפה ובנרתיק. במצב פתוגני כפטרת, היא התגלתה כגורם חשוב בתחלואה ואף מוות במחלות כשל חיסוני (כגון איידס וסרטן).

רפואה יפנית

מתבססת על הרפואה הסינית, אך מהווה אסכולה ייחודית ושונה. הדיקור מתבצע על מערך של רפלקסים (אזורי תגובה בגופינו).

יתרונה הוא במתן פידבק מיידי ושינוי שמתחולל בתחושה, למשל אזור תפוס או נקודה כואבת. הרפואה היפנית התפרסמה בישראל בזכות הטיפול המהיר והיעיל בבעיות כאב, אורטופדיה ושיקום, בנוסף שיטה זו מטפלת ביעילות בקשת רחבה של בעיות ומחלות.

רפואה סינית

הרפואה הסינית היא אחת הרפואות העתיקות ביותר בעולם יחד עם הרפואה ההודית והיוונית העתיקה.
שלושת רפואות אלו התפתחו לאחר נפילת הממלכה האשורית לפני כ-2500 שנה.
הרפואה הסינית רואה את האדם כמיקרוקוסמוס במקרוקוסמוס (העולם סביבינו) וכל מה שקורה בטבע קורה גם בתוך האדם עצמו.
לכן כל חוסר איזון חיצוני יוביל לחוסר איזון פנימי ולהפך.

הסינים פיתחו מספר דרכי טיפול לטפל בחוסר איזון פנימי:

1. דיקור- החדרה של מחט קטנה לנק' אנרגיה בגוף שיוצרות תהליכים פנימים עמוקים שיובילו לאיזון.
2. צמחי מרפא סיניים- בדומה לרעיון של הדיקור, רק שבדרך זו אנו נותנים תרופה שמטפלת במחלה ומחזירה לאיזון.
3. טווינא- עיסוי סיני שמיועד בעיקר לטיפול בבעיות אורטופדיות.
4. תירגול צ'י קונג- פעילות גופנית.
5. תזונה.

הרפואה הסינית נועדה, בין היתר, לשפר את איכות חייו של האדם ולהביא לשינוי הרגלים מזיקים,
על מנת להימנע מחוסר איזון אשר יגרום למחלות.
כל הדברים האלו משפיעים על איכות החיים של האדם, לכן רפואה סינית היא יותר גישה לשינוי הרגלים ואורך חיים בריא יותר.

רפואה סינית קהילתית

רפואה סינית קהילתית צוברת אוהדים רבים בקרב מדינות המערב בשל יתרונותיה הברורים: זמינות, גמישות ועלות נמוכה.

כל אלה מאפשרים למטופל להגיע לטיפולים בתדירות גבוהה יחסית, הן לטובת מניעה (תחזוקת הגוף ושמירה על בריאותו באורח קבע), והן לטובת הקלה וריפוי, לאחר שהתעוררו בעיות בריאותיות שונות.
הקליניקה לרפואה סינית קהילתית בבית "פנימה" בחיפה, פועלת בהשראת המודל הסיני המסורתי:
במרחב טיפולים מרווח, נעים וחמים, מתבצע טיפול במקביל במספר מטופלים. הללו, לבושים בלבוש מלא, ומיטותיהם מופרדות במחיצות, לשמירת מלוא הפרטיות. המטפל עובר ממטופל למטופל, והטיפול עצמו נעשה באזורים גלויים בלבד (רגליים, ידיים וראש).

רפואה סינית

הרפואה הסינית היא אחת הרפואות העתיקות ביותר בעולם יחד עם הרפואה ההודית והיוונית העתיקה.
שלושת רפואות אלו התפתחו לאחר נפילת הממלכה האשורית לפני כ-2500 שנה.
הרפואה הסינית רואה את האדם כמיקרוקוסמוס במקרוקוסמוס (העולם סביבינו) וכל מה שקורה בטבע קורה גם בתוך האדם עצמו.
לכן כל חוסר איזון חיצוני יוביל לחוסר איזון פנימי ולהפך.

הסינים פיתחו מספר דרכי טיפול לטפל בחוסר איזון פנימי:

1. דיקור- החדרה של מחט קטנה לנק' אנרגיה בגוף שיוצרות תהליכים פנימים עמוקים שיובילו לאיזון.
2. צמחי מרפא סיניים- בדומה לרעיון של הדיקור, רק שבדרך זו אנו נותנים תרופה שמטפלת במחלה ומחזירה לאיזון.
3. טווינא- עיסוי סיני שמיועד בעיקר לטיפול בבעיות אורטופדיות.
4. תירגול צ'י קונג- פעילות גופנית.
5. תזונה.

הרפואה הסינית נועדה, בין היתר, לשפר את איכות חייו של האדם ולהביא לשינוי הרגלים מזיקים,
על מנת להימנע מחוסר איזון אשר יגרום למחלות.
כל הדברים האלו משפיעים על איכות החיים של האדם, לכן רפואה סינית היא יותר גישה לשינוי הרגלים ואורך חיים בריא יותר.

bottom of page