top of page
despair-513528__340_edited.jpg

כואב לי הראש" או "יש לי כאב ראש" היא אחת התלונות הנפוצות. קל לראות כמה התופעה נפוצה, לפי כמות הפרסומות לתרופות משככות כאב בכלי התקשורת.


על פי רוב, כאבי ראש נגרמים בעקבות מתח והתכווצות של שרירים באזור הצוואר, הקרקפת והלסת. כאבי ראש מסוג זה מציקים מאוד, אך ככל שעובר הזמן הם פוחתים ונעלמים, עד להופעתם החוזרת.
אם כאבי הראש מחמירים בבקרים, יתכן שאתם סובלים מעליית לחץ דם.
מיגרנות, הן סוג של כאב ראש חמור שעד היום לא יודעים בוודאות מה גורם להן, הכאב לרב יופיע בצד אחד של הראש. אנשים הסובלים ממיגרנות חמורות יספרו, שפעמים רבות בנוסף לכאב הראש, יש תחושת בחילה המגיעה לכדי הקאה ולעיתים לפני הופעת המיגרנה "רואים כוכבים", או נקודות שחורות. אנשים שנוטים לסבול מכאבי ראש חוששים לא אחת שהם סובלים מגידול במוח. אם אין סימנים דרמטיים, כגון שיתוק או שינוי באישיות, הסיכוי לגידול במוח הוא נמוך למדי.

?כיצד הרפואה הסינית מתייחסת לכאבי ראש
חשוב להבין שכאבי ראש, גם לפי הרפואה הסינית וגם לפי הרפואה המערבית, יכולים להיגרם ממספר סיבות.
כאשר ברפואה הסינית באופן כללי, כל סוג של כאב נגרם בשל חוסר איזון של זרימת האנרגיה והדם בגוף. כמו כן, כאב ראש יכול להיות סימפטום לבעיה עמוקה יותר וכן ברפואה הסינית ניגשים ומחפשים את מקור הבעיה ומטפלים בה. כמו שאמרתי קודם כאבי ראש נגרמים ממספר סיבות, כאשר הבסיס להן הוא חוסר איזון אנרגטי הגורם לחסימה אנרגטית.
כאבי ראש יכולים להיגרם מתזונה לקויה ממזונות שונים כמו חומוס, גבינה צהובה, שוקולד ומזונות משומרים (קופסאות שימורים).

?כאבי ראש בסופ"ש, מה הסיבה לכך
רבים סובלים מכאבי ראש של סוף שבוע. מדוע הכאב מגיע דווקא בזמן מנוחה? במשך השבוע אנו נמצאים במצב של סטרס (מתח) בעבודה ובבית, דבר זה גורם לעייפות ולא מוצאים זמן לנוח ולנשום. הגוף מגיב בהתאם: הוא נכנס ללחץ ומתח, השרירים מתכווצים, מחזור הדם מוגבר והאנרגיה נעה בצורה מהירה ומתוחה. לאט ,לאט אנו הופכים לפקעת עצבים, מצב המונע מהצ'י והדם לזרום בצורה חופשית, כאשר הגוף נמצא במצב של סטרס הוא מתכווץ יותר כדי לשמור על האנרגיה שיש לו.
ומה קורה בסוף שבוע? כאשר אנו נחים הלחץ יורד, העייפות מתחילה להתבטא ופתאום קמים בבוקר של יום שבת עם כאב ראש נוראי המשבית אותנו למיטה (כמובן למי שיש את הפריבילגיה הזאת).

?מה קורה מבחינה פיזית אנרגטית לגוף
1. הגוף נח ואנו יותר מודעים לעצמנו, יכול להיות שהכאב היה איתנו כל השבוע אך לא חשנו בו ופתאום הוא מורגש יותר.
2. הגוף מתחיל לשחרר לחצים, בדיוק כמו סיר לחץ ולכן מרגישים כאב ראש נוראי כמו פעימות לב בראש. כל זה נגרם בגלל שהשרירים משתחררים ונרפים. כאשר השרירים בשכמות ובכתפיים מתחילים להשתחרר, נוצר לחץ של אנרגיה שעולה לראש דרך הצוואר (צוואר בקבוק), הגוף והשרירים אינם מצליחים לווסת את האנרגיה העולה, האנרגיה עולה בבת אחת לראש וגורמת לכאב.

?מה אפשר לעשות
הדבר הקל ביותר לעשות, הוא למצוא דרך כלשהי לפרוק מתחים במהלך השבוע. יהיו את אלה שיעדיפו לצאת להליכה כל ערב או לעסוק בפעילות גופנית כל שהיא. יהיו את אלה שיעדיפו מתיחות, יוגה או מדיטציה. בנוסף, שתיית מים לפחות 4 כוסות בבוקר, הפחתה של קפה, אכילה מסודרת, לא להגיע למצב שלא אכלנו כל היום וכשאוכלים, לשבת, לקחת רגע לנשום ואז לאכול. אוכל הוא התירוץ הכי טוב למנוחה במהלך היום בואו ננצל אותו.

כמו שאתם רואים, יש דרכים רבות להקל על כאבי הראש בסופ"ש, חשוב שכל אחד מאתנו ימצא את הדרך הטובה ביותר בשבילו.

מוגש מטעם מרכז פנימה
מרכז הוליסטי לרפואה משלימה, טיפולים הוליסטיים ורפואה סינית, חיפה

bottom of page