top of page
photo-1546617394-18f192a7a775_edited_edi

מהו לחץ? אילו תופעות נגרמות מלחץ? כיצד ניתן לטפל בלחץ ותופעותיו? מרכז פנימה מציעה את הטוווינא הסינית בכדי להרגיע את הנפש ולקחת הפסקה מהמציאות הישראלית שלעיתים אינה פשוטה כלל.

במדינה כמו ישראל כאשר ישנו איום בטחוני מתמיד, קיצוצים שמחריפים ותאונות דרכים קשות כל יום, או מגפה שמשתוללת, קשה מאוד למצוא רגעי נחת. ההתמודדות המתמדת עם המציאות שאינה קלה במדינה הזו בתוספת "תבלינים פיקנטיים" כמו מיסים, עבודה וילדים מביאה את האדם הממוצע למקום לא פשוט. רובינו חווים מצבי קיצון, למצבים אלו ישנה השפעה והתופעות אשר מופיעות ומפריעות למהלך היום. כל תופעות אלו הקשורות בהתמודדות תחת אותה מציאות ישראלית לא פשוטה יכולים להיכנס תחת קורת גג אחת בשם לחץ.

בכדי להבין אלו תופעות נכללות תחת המונח לחץ, יש להבין במה מדובר. לחץ או דחק הוא מונח מתחום הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה המציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה במצב האיזון של האדם כתוצאה מגירוי חיצוני מוחשי ופיזי או פסיכולוגי. במצב זה עשוי להיווצר קושי בהתמודדות עם גורם הדחק וחוסר הסתגלות התנהגותי, פסיכולוגי (כגון תחושת פחד וחרדה) או פיזיולוגי (כגון פגיעה במערכת העיכול, לחץ דם גבוה ודיכוי המערכת החיסונית). הגירוי היוצר את הדחק עשוי להתקיים במציאות או אף רק בתודעתו או במחשבתו של אדם, והוא נתפס כמסכן או כמאיים על השלמות הפיזית או הנפשית שלו, ישירות או בעקיפין, דרך איום או סיכון של משאבים ואינטרסים.

אכן, הלחץ הינו תופעה אשר פוקדת את כולנו במציאות היומיומית הישראלית, יש כאלו הסובלים ומודעים למקור הבעיה וישנם אלו אשר הלחץ מתגנב אליהם 'מהדלת האחורית' ולכן אינם יודעים להסביר מדוע סובלים מתופעות השונות. לכאן או לכאן, ניתן לעזור גם לאלו וגם לאלו. על פי הרפואה הסינית התופעות השונות והלחצים נובעים מחוסר איזון תפקודי של הגוף. על ידי "סנכרון מחדש", הרפיה, הרגעה ושחרור יהיה ניתן להפיג את הכאב, להפחית את התופעות ולהרגיע את הגוף והנפש. הכלי האידיאלי אשר הרפואה המשלימה מציעה הינו הטווינא.

הטווינא הינה שיטת עיסויי סינית אשר מטרתה לעזור לאדם להתמודד עם העולם החיצוני. כלומר לעזור באיזון של הגוף מול איתני הטבע. שיטה זו משתמשת בטכניקות עיסויי שונות ומגוונות, מניפולציות ומתיחות עדינות זאת במטרה לשחרר ולהרפות את ערוצי האנרגיה בגוף בכדי לאפשר זרימה תקינה בגוף ובכך לאפשר את האיזון לגוף. באמצעות הטווינא ניתן למעשה לגשת ולטפל או לתמוך בכל בעיה כמעט שהרפואה המשלימה מציאה טיפול עבורה וכך גם בלחוץ ותופעותיו.

בעת סטרס הגוף כולו מתכווץ עקב הפרשה גבוה של אדרנלין דבר הגורם להפניה של אנרגיה גדולה לכיוון השרירים. נוכחות האדרנלין לאורך זמן, כמו במצבי לחץ וסטרס ארוכים קרי חיי יומיום מורכבים כאלו כפי שאנו חווים בארצנו הקטנה, גורמת להתשה של מערכת השלד והשריר מביאה למצב של מתח תמידי, פיזי ונפשי, על ידי שחרור פיזי של השרירים והרגעת הפרשת האדרנלין ניתן יהיה אם כך לרסן את הלחץ ולשחררו. מכאן, שהטיפול בטווינא יהיה יעיל ביותר מכל הסיבות כיוון שיאפשר שחרור שרירי והרפיה מנטלית ובתוספת איזון אנרגתי נוכל לטפל גם בבעיה בזמן אמת וגם בשורש הנובע מחוסר האיזון הפנימי של הגוף.

הרפואה הסינית מאמינה כי הטיפול במגע מאפשר חלון אל הנפש וכך טיפול בה, הרגעתה והשבת השלווה אל משכן הגוף. על ידי הנעה של המפרקים ועיסויי מרגיע ניתן באמצעות הטווינא לאזן בין בעיות הגוף השונות שיצאו מאיזון ולאפשר זרימה תקינה של אנרגיה בגוף. כך שכאשר הגוף נינוח ושקט הנפש נינוחה ושקטה והשלווה מרחפת לה מעל הגוף ומאפשרת להתנתק מלחצי היומיום והשיב מרפא לגוף.

במרומו של הכרמל עם נוף שליו אל המפרץ מתנוסס לו מרכז פנימה. במרכז מובע רעיון השלווה של הרפואה הסינית, בפגישה עם ידע עשיר מהרפואה המערבית, מה שמאפשר שיח טיפולי רחב בכדי להציעה מרפא לאותן תופעות הלחץ ולהרגיעו. כל זאת באמצעות הידע הקדום הטמון ברפואה הסינית ובטווינא, בכדי להכניס מעט רוח מרגיע לראשו של הכרמל.

bottom of page